33 düş yolcusu için Adalet Kürsüsü: Düşleri yarım kalmayacak

14 Tem 2020

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin kurduğu Adalet Kürsüsü’nde konuşan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, “Suruç’ta yapılmak istenen düşleri öldürmekti. O düşler yarım kalmayacak” dedi

Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç Katliamının 5'inci yıldönümü dolayısıyla Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Genel Merkezinde Adalet Kürsüsü kurdu.

Etkinliğe, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoloğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Gazeteci Hüseyin Aykol, HDP MYK üyesi Veli Saçılık, 10 Ekim Gar Katliamı ile Sivas Katliamı aileleri ve onlarca siyasi parti ile demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

“5’inci yılında Suruç için adalet herkes için adalet” pankartının açıldığı etkinlikte, 33 düş yolcusunun Kobanê'ye oyuncak götürme hayali için oyuncaklar sergilendi. Suruç Aileleri’nin koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kent dışında oldukları için katılmadığı belirtildi.

Adalet Kürsüsü’nde ilk olarak Suruç Katliamı’nda yaralı olarak kurtulan Tunahan Turhan, katliamın 5’inci yılında herkesin sesini duyurabilmesi için etkinliğin organize edildiğini belirterek, “Bu sebeple, ilk günden itibaren hep Suruç için adalet, herkes için adalet dedik. ‘Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz’ dediğimizde, bunu inanarak söyledik. Suruç için adalet demekle, Hrant’ın elinden alınan yaşam hakkını savunmak, Berkin’i ufacık bedeninin düştüğü yerde anmak, Madımak’ı, göçmen çocukları, Kürt işçileri, devlet dersinde öldürülen kim varsa, hiçbirisini geride bırakmamak ilk amacımızdı” diye konuştu.

“Mücadelemize, haklılığımıza ve adalet arayışımıza hep inandık” diyen Turhan, “Hiçbir düş yarım kalmayacak. Ya hep beraber ya hiçbirimiz. Suruç için adalet, herkes için adalet”dedi.

Adalet Kürsüsü’nde 15 hak savunucusu görüşlerini dile getirdi. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İhsan Seyhan, adalet arayışlarının 5’inci yılında devam ettiğini vurgulayarak, “Hesap soracağız; o düşler yarım kalmayacak. Yıllardır adalet talep ediyoruz, bundan sonra da Suruç için adalet herkes için adalet demeye devam edeceğiz” vurgusu yaparken, Sivas katliamında kardeşi Gülsüm Karababa’yı kaybeden Nilgün Karababa ise, “Adalete asla inanmıyorum, gelmeyecek, biz kendi direngenliğimizle alacağız. Gidenlerin bütün hayallerini gerçekleştirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

20 Temmuz'a çağrı

HDP MYK üyesi Veli Saçılık, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Ebu Hanzala olarak bilinen Halis Bayancuk’un sarf ettiği, “Devlet Suruç, Ankara ve Diyarbakır’ı bizimle perdeledi” sözlerini hatırlatarak başladı. İktidarın katliamcılara yol verdiğini belirten Saçılık, “Bizim anma yapmamıza kim engel ise katliamı onlar gerçekleştirdi. SGDF’li gençlerin bir düşü vardı, sömürüsüz sınıfsız bir dünya hayallerini gerçekleştireceğiz. 20 Temmuz’da sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

Adalet Kürsüsü’nde söz alan gazeteci-yazar Hüseyin Aykol, şunları söyledi: “30 yılı aşkındır sizin başınıza gelenleri biz haberleştirmeye çalışıyoruz. Bugüne kadar nasıl ki canımız pahasına sizlerin haberlerini yaptıysak, yayınladıysak bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz, bundan kuşkunuz olmasın."

“Burada hakikat adına konuşuyoruz” diyerek söz alan HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, şöyle konuştu: “Suruç’ta yapılmak istenen, düşleri öldürmekti. Başarmadılar, asla başaramayacaklar, o düşler yarım kalmayacak. İnsanlık dışı uygulamalar, kara bir gelecek vaat ediyor iktidar. Ama biz daha güçlüyüz. Daha güçlü olmamız lazım.”

Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren ve ESP Eş Sözcüsü Şahin Tümüklü, HDP Ankara İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun Parlak da kısa birer konuşma yaptılar.

Etkinlik, 20 Temmuz saat 18:00’da Kızılay Güvenpark’ta yapılacak anmaya katılım çağrısıyla son buldu.

ANKARA


Etiketler : Adalet Kürsüsü, Suruç katliamı,