4 ayrı cezaevi, onlarca hak ihlali

Cezaevinde yaşanan hak ihlalleri her geçen gün artarak devam ediyor. Manisa Cezaevi’nde bulunan  tutuklular, “Cezaevi müdürünün emri ile işkenceye tabi tutuluyoruz” dedi. İzmir Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Mahmut Aktaş’ın ise “ödenek yok” gerekçesiyle ameliyatı geciktiriliyor.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan yüzde 52 engelli polio sekeli (çocuk felci) olan hasta tutuklu Özgür Bektaşoğlu (43) ve beyninde tümör bulunan Mehmet Tekin ile aynı odada kalan Şemsettin Erdem, Özgür Çelik isimli tutuklular maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı. Yaşadıklarını kaleme aldıkları mektup aracılığıyla İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’ne iletti. İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kronik hipertansiyon ve kalp hastası tutuklu Mahmut Aktaş’n ise ödenek olmadığı gerekçesiyle ameliyat edilmiyor.  Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ise 15 tutuklunun Kayseri’deki Bünyan Cezaevi Kampüsü’ne sevk edildi. Silivri 9 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Soydan Akay’ın tek kişilik hücrede tutulduğu belirtiliyor.

‘İşkence emri cezaevi müdüründen’

Kaldıkları yerin cezaevi müdürlüğü tarafından koğuş olarak tanımlandığını ancak fiziki olarak bu özellikleri taşımadığının belirtildiği mektupta, “Hakkımızda herhangi bir disiplin cezası olmamasına rağmen cezaevi idaresinin koğuş dediği ancak hem fiziki olarak hem de ağır bir tecride tabi tutulmamız nedeniyle A-24 tam bir hücredir. Cezaevinde bulunan C-16 koğuşunda siyasi tutuklular bulunmaktadır. C-16 koğuşunda yer olmasına rağmen talep etiğimiz halde bu koğuşa verilmemekteyiz. 20 Kişilik C-16 koğuşunda 13 kişi bulunmasına karşın cezaevi idaresi bu koğuşta yer olmadığını ileri sürmektedir. Manisa cezaevine getiriliğimiz günden beri fiziki ve psikolojik işkenceye tabi tutulmaktayız. Şemsettin Erdem adlı arkadaşımız çıplak aramaya direndiği için bayıltılmış. Diğer arkadaşlarımız da tehditle çıplak aramaya maruz kalmıştır. Kimi günlerde cezaevi müdürünün nezareti ve emri ile işkenceye tabi tutuluyoruz” denildi.

‘Her arkadaşa en az 4 disiplin cezası…’ 

Sürekli ceza infaz memurlarının sert müdahalelerine karşılaştıklarını ifade eden tutuklular, mektupta şunları yazdı: “Hemen her gün hakkımızda sayıma direndiğimiz ve slogan attığımız iddiasıyla bir soruşturma açılıyor, disiplin cezaları veriliyor. Şuan her bir arkadaşa açılan 7-8 soruşturma ve en az 4 tane de disiplin cezası var. Cezaların çoğu iletişim ve ziyaret yasağı şeklindedir. Şemsettin Erdem adlı arkadaşa ayrıca 10 günlük hücre cezası verildi.  Tutulan tutanaklara göre hakkımızda daha birçok soruşturma açılıyor. Daha birçok ceza verilecektir. İdarenin amacı hem boyun eğdirmek hem de infazlarımızı yakmaktır. En son 2 Kasım tarihinde sabah sayımında Cezaevi 2’nci müdürünün emri ile 10 dakika boyunca işkenceye maruz kaldık. İşkenceye karşı slogan atınca da işkence tekrarlandı. Cezaevi 1’inci müdürü ve cezaevi savcısı ile görüşme taleplerimiz ya dilekçelerimiz yok edilerek ya da başka bir şekilde engelleniyor. En son dün 5 Kasım tarihinde cezaevi savcısı ile görüşme talebimiz kabul edildi. Görüşmeye giden Ahmet Tekin adlı arkadaşımız yaşananlara savcıya iletmesine karşın yine aynı akşam infaz koruma memurlarının sert müdahalesi ile karşılaştık.”

Sivil toplum örgütlerine çağrı

Baskıların her geçen gün arttığına dikkat çekilen mektupta şunlara dikkat çekildi: “Üzerimizdeki bu baskılar gün be gün katmerleşerek artmaktadır. Açıkçası artık can güvenliğimiz  de kalmamıştır. Hücrede bulunan Mehmet Tekin’in beyninde Tümör bulunmakta. Özgür Bektaşoğlu adlı arkadaşımızın da sağ bacağında çocuk felci bulunmaktadır. Yüzde 52 engeli raporu olmasına ve nüfus cüzdanında da engellilik durumu yazmasına rağmen bu arkadaşımız da zorla ayağı kaldırılmakta ve işkenceye maruz kalmaktadır.” Tutuklular, mektuplarının son kısmında ise yaşadıklarına ilişkin kamuoyunu ve ilgili sivil toplum örgütlerini duyarlı olmaya çağırdı.

Bakırköy’den 15 kadın Kayseri’ye sevk edildi

Öte yandan Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 15 kadının dün Kayseri’deki Bünyan Cezaevi Kampüsü’ne sevk edildiği öğrenildi. Bünyan Cezaevi Kampüsü’ne sevk edilen 15 kadının ismi şu şekilde: “Leyla Baran, Sibel Aslantaş, Hasret Er, Hacer Yıldız, Merge Polat, Cihan Türk, Ruken Gündüz, Hülya Ancı, Bermal Solak, Ece Gökdağ, Girin Kınay, Hacer Kara, Kadriye İlbaş, Şilan Okut ve Emine Özer.

Kanser hastası tek kişilik hücrede tutuluyor

Silivri 9 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutuklu Soydan Akay’ın tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi. Silivri 9 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Soydan Akay’ın cezaevi arkadaşları, mektup aracılığıyla Akay’ın tek kişilik bir hücrede tutulduğunu kaydetti. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklular listesinde de yer alan Akay’ın mesane kanseri olduğu belirtildi.

‘Ödenek yok gerekçesiyle ameliyat edilmiyor’

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan kronik hipertansiyon ve kalp hastası tutuklu Mahmut Aktaş’ın sağlık koşulları her geçen gün ağırlaşıyor. Kalp damarlarında 5 derece genişleme olan Aktaş’a doktorları 6 ay içinde ameliyat olması gerektiğini belirtmesine rağmen “ödenek yok” denilerek ameliyatı geciktiriliyor. Mezopotamya Ajansı’ndan Nimet Ölmez’e konuşan Aktaş’ın eşi Fatma Şıkyürek Aktaş,  eşinin durumunun ağır olduğunu belirtti. Aktaş, Eşinin 65 yaşında ve ağır hasta olduğunu ifade etti. Aktaş’ın eşi Aktaş son olarak,  “Kalp damarında 5 derece genişleme var ve bu risk oluşturuyor” diyerek eşinin derhal ameliyat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Diğer Başlıklar

Çevirmen Sebla Küçük beraat etti

22/11/2018
Afrin operasyonu sürdüğü sırada yabancı ajanslardan yaptığı haber çevirileri nedeniyle ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında dava açılan çevirmen Sebla Küçük,…