50 bin Kürtçe atasözü 4 ciltte topladı

30 Eki 2020

50 bin Kürtçe atasözünden oluşan 'Gotinên Pêşiyan' 4 cilt halinde yayımlandı. Sözlükte atasözler, açıklamaları ve hikayeleriyle birlikte yer alıyor  

Araştırmacı-yazar Mehmet Öncü’nün kaleme aldığı 4 ciltlik "Gotinên Pêşiyan (atasözleri)" kitabı Van'daki Sîtav Yayınevi tarafından yayımlandı. Toplam 4 bin 876 sayfadan oluşan 4 ciltlik kitapta, 50 bin Kürtçe atasözüne yer verildi. Kitapta, taşıdıkları anlamlara göre 235 ayrı başlık altında toplanan atasözlerinin açıklamaları da yer aldı. Yine, kitaptaki 2 bini aşkın atasözünün hikayeleri ve kaybolmaya yüz tutan birçok kelime de yer alıyor.

Bugüne kadar 4’ü şiir ve 2’si roman olmak üzere toplam 24 eseri yayımlanan yazar Öncü Mezopotamya Ajansı'na (MA) yaptığı konuşmada kitaptaki 50 bin atasözünden 30 binini kendisinin kayıt altına aldığını ve diğerlerini de farklı kaynaklardan topladığını aktardı. 1979 yılından bu yana Kürtçe atasözleri üzerine çalışma yaptığını ifade eden Öncü, 1990'lı yıllarda yaşanan baskılar sırasında birçok çalışmasının kaybolduğunu belirtti.

O dönemlerde yapılan üst aramasında üzerinde 21 Kürtçe atasözünün çıktığını ve bu nedenle günlerce gözaltında tutulduğunu belirten Öncü, baskılar sonrası çalışmalarını daha da yoğunlaştırdığını dile getirdi. Bu noktada en büyük destekçisinin annesi olduğunu ifade eden Öncü,  atasözleri kitabını annesine ithaf ettiğini söyledi.

Atasözlerini toplarken bir yandan da anlamlarını araştırdığını belirten Öncü, “Bu çalışmayı hemen hemen her yerde yürüttüm. Teknik eksikler vardı, bu nedenle kağıtlar üzerinde not alarak başladım. Sonra kasetler kullanmaya başladım” dedi. 2009 yılında 7 bin atasözünün yer aldığı bir kitabının yayımlandığını söyleyen Öncü, Kürtçe’nin zenginliğine işaret ederek, "İmkanlar oluşması halinde bu zenginlikler tek tek ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

VAN


Etiketler : Kürtçe atasözleri, Mehmet Öncü, Gotinên Pêşiyan,