55 gündür açlık grevinde olan tutuklu Özelmalı 45 kiloya düştü

20 Kas 2018

55 gündür açlık grevinde olan Wernicke Korsakoff hastası tutuklu Kemal Özelmalı, 45 kiloya düştü. Durumunun gün geçtikçe ağırlaştığını dile getiren İHD’li Avukat Zelal Demiray, Özelmalı’nın serbest bırakılması gerektiğini söyledi.

Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve “cezaevinde kalamaz” raporu olmasına rağmen serbest bırakılmayan Wernicke Korsakoff hastası Kemal Özelmalı, tahliye talebiyle 55 gündür açlık grevinde. İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Hapishane Komisyonu Sözcüsü Avukat Zelal Demiray, Özelmalı’nın durumuna ilişkin 14 Kasım'da cezaevinde Harun Kaya adlı tutuklu ile görüştü.

'Tabutu çıkmasın'

Demiray, görüşmede Kaya’nın kendisine, “Kemal Özelmalı'nın durumu gün geçtikçe kötüye gidiyor. Şu anda 45 kiloya düşmüş durumda. Herhangi bir rapor verilmiş değil. Bizler kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz. Hasta tutsak arkadaşımız Kemal Özelmalı'nın cezaevinden tabutla çıkmasını istemiyoruz” dediğini aktardı. Demiray, gerek Wernicke Korsakoff hastası olması gerekse uzun yıllar kalmış olduğu cezaevi koşullarından dolayı Özelmalı’nın sağlık durumunun iyice bozulduğunu belirterek, “Özelmalı artık hapishane koşullarına daha fazla dayanamıyor. Özelmalı’nın bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

'Rapor henüz düzenlenmiş değil'

Özelmalı’nın Adli Tıp Kurumu'na (ATK) sevki için Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi Savcılığı'na başvuru yaptıklarını ifade eden Demiray, başvurunun üzerinden bir buçuk ay geçmesine rağmen bir yanıt alamadıklarını dile getirdi. Demiray, şöyle devam etti: "Kemal Özelmalı'nın temel istemi, bir sağlık kurulu önüne çıkarılıp durumunun tekrar gözden geçirilerek, uygun rapor düzenlenmesi ve bu sayede infazının ertelenmesiydi. Bu talebi, gereği gibi yerine getirilmeyince aslında mevcut durumu protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı. Bugün itibariyle de açlık grevinin 55'inci gününde. Kurul önüne çıkmış olmasına rağmen durumuna ilişkin olumlu ya da olumsuz bir rapor henüz düzenlenmiş değil.”

'Arkadaşları başında nöbet tutuyor’

Özelmalı’nın, şu an 45 kiloya düştüğünü ve aşırı kilo kaybından dolayı tansiyonun bile ölçülemediği bilgisini veren Demiray, şöyle devam etti: “Yürüyüp merdivenden çıkamadığı için üst kattaki yatağı alt kata taşınmış durumda. Başında sürekli bir arkadaşı her an bir şey olabilir kaygısıyla nöbet tutuyor. Avukat görüşüne dahi çıkacak durumu olmadığından kendisiyle değil aynı odada, beraber kaldığı başka bir mahpusla görüşmemiz neticesinde son durumuyla ilgili bu bilgiye ulaşabildik. Ağır hasta mahpusun durumu göz önünde bulundurularak hapishanede kalamayacağına ilişkin rapor düzenlenmesi ve infazının ertelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

Kaynak: MA


Etiketler :