Can kaybı 92'ye yükseldi | Koronavirüs Türkiye

28 Mar 2020

Bilim Kurulu Toplantısı ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplam vaka sayısının 5 bin 698'e ulaştığını açıkladı. Öte yandan bugün 17 hasta daha yaşamını yitirdi. Böylelikle, can kaybı 92'ye yükselirken, yoğun bakımda bulunan hasta sayısı ise 344'e ulaştı

Diyarbakır’da bir bina karantinaya alındı

Diyarbakır Kayapınar'da 3 kişilik ailede Koronavirüs tespit edildi. Ailenin ikamet ettiği bina ise karantina altına alındı.

Siirt Belediyesi'nden koronavirüs önlemleri

Siirt Belediyesi koronavirüse karşı halka Kürtçe, Türkçe ve Arapça çağrılar yaptı. Dezenfekte çalışmalarının yanı sıra yurttaşların sağlığını korumak için 42 parkı kapattı.

Şırnak'ta HDP halkı uyardı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Şırnak ve ilçelerinde koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen dışarıya çıkan yurttaşları uyarmak amacıyla çalışma başlattı. Aralarında HDP Milletvekili Hasan Özgüneş'in de bulunduğu çok sayıda partili, kent merkezinde toplu halde bulunan kişileri uyararak, evlerinde kalmalarını istedi.

Rize'de bir belde ve Çaldıran'da bir mahalle karantina altında

Rize'nin Kendirli Beldesi ve beldeye yakın Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs vakalarının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesiyle karantina altına alındı. Ayrıca Van Çaldıran’ın Han Mahallesi karantinaya alındı. İran’a sınırı olan ilçeye kaçak giriş çıkışların sürdüğü belirtilirken, karantinaya alınan mahalle giriş çıkışlara kapatıldı. 

Camide VIP namaz kılındı

Diyanet İşleri Başkanlığı Beştepe Camisi'nde az sayıda katılımla cuma namazı kılınacağını açıkladı. Açıklamanın ardından namazın kılındığı bildirildi. Cemaati Diyanet İşleri Başkanlığı seçti

TTB: Su ücretsiz verilmeli

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınması gereken önlemlerle ilgili yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, bireysel önlemlerin başında el yıkamanın sağlanabilmesi için tüm yurttaşların su gereksiniminin ücretsiz olarak karşılanması gerektiği vurgulandı.

Diyarbakır'da test yapılmaya başlandı

Koronavirüs şüphesiyle tedavi altına alınan hastaların testi Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmaya başlandı

Yurt dışında 50 yurttaş hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Selim Kıran, bugüne kadar 8 ülkede 50 yurttaşın yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Sanat yönetmenlerinden çağrı: Çekimleri durdurun

Koronavirüs salgını nedeniyle insanların evlerine kapandığı bu dönemde pek çok set çalışanı ve oyuncu kalabalık set ortamlarında çalışmaya devam ediyor. Sinema sektörü bileşenlerinin #SetleriDurdurun çağrısının ardından  çekimlerine hala devam edilen pek çok dizi bulunuyor. Sanat Yönetmenleri Derneği de, dizi çekimlerinin durdurulması için tüm TV kanallarına çağrıda bulundu.

Koronavirüs teşhis edildi evine gönderildi

DW'nin haberine göre İstanbul Avcılar’da oturan 46 yaşındaki Mustafa Uluç’a, öksürük, nefes darlığı ve ateş şikayetiyle gittiği hastanede test yapılmayıp eve gönderildi. Ertesi gün durumu ağırlaşınca yapılan testte koronoa teşhis edildi, bu kez de hastanede yer yok dendi. Eve dönmek zorunda kalan Mustafa Uluç’un ailesinde ve komşularında da korona semptomları görünüyor.

Karantinadan kaçtı

Tokat’ta bir kişi koronavirüsü şüphesiyle bulunduğu karantinadan kaçtı. 74 yaşındaki hasta bulunup hastaneye teslim edildi

Belediyelerden yeni önlemler

Ankara Büyükşehir Belediyesi 100 yataklı öğrenci yurdunu sağlık çalışanlarına tahsis ettiğini açıkladı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul için planların açıklandığı bir basın toplantısı düzenliyor. İmamoğlu '2 bin otel odası sağlık çalışanlarına tahsis edildi' dedi

Diyarbakır'da bir otel kapılarını sağlık çalışanlarına açtı

Diyarbakır'da 1963 yılından bu yana faaliyet yürüten Demir Hotel, salgına karşı en ön safta mücadele eden sağlık emekçilerine gönüllü hizmet vermeye hazır olduğunu duyurdu

Otelin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Şu anda içinde bulunduğumuz olağanüstü şartlar karşısında Halkımızın hayatı söz konusu olduğu için corona virüs salgınına karşı mücadele eden değerli Sağlıkçılarımıza gönüllü hizmet vermeye hazırız. Kapımız açıktır."

Adıyaman'da karantina çadırı

Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Şahintepe (Bîldiyan) köyünde bir kişide koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi üzerine bölge karantinaya alındı. Köye yakın mesafede olan Mülk köyü de karantinaya dahil edilirken, her iki yere giriş ve çıkışlar da askerler tarafından kontrol altına alındı. Sağlık taramasının yapıldığı her iki köyün de 14 gün süreyle izole edileceği belirtildi. Öte yandan Kahta ilçesindeki devlet hastanesi bahçesinde olası vakalara karşı karantina çadırı kurulması dikkat çekti.

CHP'li eski vekile korona teşhisi

CHP İstanbul eski Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Cumhuriyet'in haberine göre, CHP'li Öğüt, koronavirüs nedeniyle İstanbul'daki Kadıköy Acıbadem Hastanesi'ne kaldırıldı. 24 Mart'ta hastaneye kaldırıldığı öğrenilen Kadir Gökmen Öğüt, durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Pazarlara ilişkin yeni düzenleme

İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelge ile Pazarlara ilişkin yeni düzenlemeler getirdi. KOronavirğs tedbirleri kapsamında alınan kararlar şöyle;

Belediyelerce pazar/satış yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbir alınacak. Pazar/satış yerleri en geç saat 19.00’a kadar faaliyet yürütebilecek. Buna yönelik tebligatlar pazar esnafına yapılacak. Pazar/satış yerlerinde belediyeler pazar esnafı ve vatandaşlar için el dezenfektanı konusunda destek olacak.

Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni pazar/satış yerlerinde her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerleri düzenlenecek.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, koronavirüs,