Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz

19 Haz 2018

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Urfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan olaylara ilişkin yaptığı değerlendirmeler esnasında, kentte yaşanan olayları yerinde incelemek isteyen fakat kente girişleri engellenen Diyarbakır Barosu ve Diyarbakır Tabip Odası’nın da aralarında olduğu sivil toplum kuruluşlarını hedef aldı. Soylu, Diyarbakır Barosu hakkında “Çok açık ve net söylüyorum PKK’ya müzahir bir barodur. Bütün eylemlerimizde, olaylarımızda, hukuka dahil olan bütün olaylarımızda PKK sesini çıkarmadığı zaman Diyarbakır Barosu sesini çıkartır” sözlerini sarf etti. Soylu’nun bu sözlerine hem Diyarbakır Barosu’ndan hem de sosyal medyadan tepki yağdı. Diyarbakır Barosu’ndan yapılan açıklamada eski baro başkanı Tahir Elçi cinayeti hatırlatıldı ve, “Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…” denildi. Soylu’nun kendilerini “jitemvari” bir şekilde tehdit ettiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne, gerek üyeleriyle gerekse kurumsal olarak yürüttüğü insan hakları ve hukuk mücadelesiyle ulusal ve uluslararası kamuoyunda büyük bir saygınlık kazanmıştır. Diyarbakır Barosu bu uğurda ağır bedeller de ödemiştir. Son olarak alçakça bir suikast sonucu Başkanını kaybetmiştir. Diyarbakır Barosu, hak, hukuk ve toplumsal meselelerde üyelerinin cesur ve fedakâr mücadelesiyle ödediği ağır bedeller neticesinde edindiği bu müstesna ve görkemli duruşuyla, geçmişte olduğu gibi bugün de tehdit eden bu dile boyun eğmeyecek ve sessiz kalmayacaktır.”

‘Elçi’yi katleden anlayış...’

“Bizleri bu şekilde jitemvari bir tarzla hedef gösterdiğinizin farkındayız. Sevgili Baro Başkanımız Tahir Elçi’yi katleden bu anlayışa karşı bize düşen de onun verdiği bu cevabı sizlere hatırlatmaktır: ‘Jitemci ağababalarınız ve generallerinize boyun eğmedim sizden mi korkacağım.’

‘Biz de korkmuyoruz’

“Sn. Süleyman Soylu, iddialarınızın arkasındaysanız sizi gereğini yapmaya davet ediyoruz. Diyarbakır Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri olarak Diyarbakır Barosu Adli Yardım Hizmet Binası’nda terörle mücadele ekiplerinizi ve savcılarınızı bekliyoruz. Tahir Elçi’yi aldığınız yerdeyiz…’’ Öte yandan Soylu’nun bu açıklamalarına sosyal medyadan da tepki yağdı. Başta sivil toplum örgütü temsilcileri ve hukukçular olmak üzere binlerce kullanıcı Twitter’dan “#TahirElçiyiAldığınızYerdeyiz” etiketiyle paylaşımlarda bulundu ve Soylu’ya tepki gösterdi.

Savcılara çağrı

Adana Barosu ise Soylu’nun ifadeleriyle ilgili savcıları göreve çağırdı. Süleyman Soylu’nun açıklamasının “kin ve nefret suçu” olduğuna dikkat çeken Adana Barosu Başkanı Veli Küçük, şunları belirtti: “Barolar sadece savunmanın değil, hukuk devletinin ve demokrasinin yılmaz temsilcileridir. Avukatların tarihte hiçbir muktedire baş eğdikleri görülmemiştir ve görülmeyecektir. Hiç kimse, hele de ülkenin İçişleri Bakanı, baroları, avukatları töhmet altında bırakamaz, böyle bir hakkı da yetkisi de bulunmamaktadır. Bu talihsiz açıklama baroları ve avukatları açık hedef haline getirmiştir.”

HABER MERKEZİ


Etiketler :