ABD Batı Şeria tutumunu değiştirdi

19 Kas 2019

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İsrail'in Batı Şeria'da inşa ettiği Yahudi yerleşimleriyle ilgili tutum değişikliğine gittiklerini belirterek, bu yerleşimlerin 'uluslararası hukuka aykırı olmadığını' açıkladı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail işgali altında bulunan Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimleri konusunda 40 yılı aşkın süredir Washington'un benimsediği resmi görüşte değişikliğe gidildiğini açıkladı. Pompeo ABD'nin İsrail yerleşimlerini hukuk dışı olarak nitelendirmeyeceğini söyledi. Pompeo Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında, bu konuyla ilgili hukuki meselelerin İsrail mahkemeleri tarafından ele alınması gerektiğini söyledi.

'Hukuki bir çözüm olmayacak'

Pompeo, "Sivil yerleşimlerin kurulmasının uluslararası hukukla tutarlı olmadığını söylemek barış amacını ilerletmedi. Acı gerçek şu ki çatışmanın hiçbir zaman hukuki bir çözümü olmayacak, kimin haklı kimin haksız olduğuna ilişkin tartışmalar barışı getirmeyecek" sözlerini kullandı. İsrail, Trump'ın selefi Barack Obama'nın tutumunu değiştiren bu hamleyi memnuniyetle karşıladı.

Trump ile değişen tutum

ABD'nin bu kararı, Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve Suriye sınırında İsrail'in 1967 yılında ilhak ettiği Golan Tepeleri'nde de İsrail'in egemenliğini tanıması adımlarının ardından geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 1978 tarihli Hansell Mutabakatı olarak bilinen resmi görüşü Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerinin uluslararası hukukla uyumlu olmadığını savunuyordu. Trump yönetimi ise Batı Şeria'daki İsrail yerleşimlerinin genişletilmesine yönelik ABD'nin itirazına temel oluşturan bu görüşün çözüme katkı sağlamadığını savunuyordu.

Uzun süreli gerilim kaynağı

Yahudi yerleşimleri, İsrail'in 1967 Ortadoğu Savaşı'nda işgal ettiği topraklara inşa ediliyor. Yerleşimler, İsrail ve uluslararası toplumla, Washington'ın hamlesini vakit kaybetmeden kınayan Filistinliler arasında uzun süredir devam eden bir gerilim kaynağı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Batı Şeria, Pompeo, İsrail, ABD,