ABD ile S-400 krizi büyüyor

24 Eki 2020

Türkiye’nin S-400’leri test ettiğini açıklamasından sonra, ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Pentagon sözcüsü yaptığı açıklamada, sistemin test edilmesinin güvenlik riski yaratacağını söyledi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan’ın S-400 denemesini onaylamasının ardından Pentagon’dan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin güvenlik ilişkimizde ciddi risklerle sonuçlanacak bu sistemi test etmesine karşıyız” denildi. Sözcü Jonathan Hoffman, “Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye’nin ABD ve NATO müttefiki olarak taahhütleriyle bağdaşmamaktadır” ifadelerini kullandı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre Pentagon, Türkiye’nin 16 Ekim’deki denemesini en güçlü şekilde kınadıklarını açıkladı. Bakanlık sözcüsü Jonathan Hoffman’ın açıklamasında, “ABD Savunma Bakanlığı, Türk Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan’ın bugün teyit ettiği 16 Ekim tarihli S-400 hava savuna sistemi denemesini en güçlü şekilde kınıyor. Tutumumuz da çok açık ve sabittir: Operasyonel bir S-400 sistemi Türkiye’nin ABD ve NATO müttefiki olarak taahhütleriyle bağdaşmamaktadır. Türkiye’nin güvenlik ilişkimizde ciddi risklerle sonuçlanacak bu sistemi test etmesine karşıyız. Türkiye halihazırda F-35 programından çıkarılmış durumda ve S-400’ler ikili ilişkilerde olabilecek gelişmelerin önünde önemli bir engel olmayı sürdürüyor’’ denildi.

Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtlarken, S-400 testlerinin Sinop’ta yapıldığını doğrulamıştı. Erdoğan açıklamasında S-400’lerin test edildiği yolundaki haberler sonrasında ABD’den gelen açıklamalara tepki göstermiş, “Testler doğrudur, yapıldı, yapılıyor ve ABD’nin bu yaklaşımı kesinlikle bizi bağlamaz. Çünkü biz elimizdeki bu tür imkanların testlerini yapmayacağız da neyi yapacağız? Herhalde bunu da biz kalkıp Amerika’ya soracak değiliz. Sadece S-400 değil bunların dışında birçok hafif orta ağır silahlar; bunların içinde ABD’den aldığımız da birçok silah var, onların da testlerini yapıyoruz. Yapmaya da devam edeceğiz’’ demişti. Önceki gün bir açıklama yapan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ise ABD’nin S-400’lerle ilgili eleştirilerini yanıtladı. “Bu işi bu noktaya getiren ABD’nin tutumudur” diyen Kurtulmuş, “Bize, ‘Niye S-400 aldınız’ diyemezler” dedi. Öte yanda dış politika yorumcuları kasım başında yapılacak ABD başkanlık seçimi sonrası S-400 krizini daha da derinleşeceğine ve yeni yaptırımlar uygulanmasının beklenmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : S400, Pentagon, ABD,