ABD Kabil’de 10 üyesini öldürdüğü aileye tazminat teklif etti

16 Eki 2021

ABD hava saldırısında hayatını kaybeden Afgan sivillerin yakınlarına tazminat ödeme teklifinde bulundu

Amerika Birleşik Devletleri, 29 Ağustos'ta Kabil Havaalanı yakınlarında düzenlediği insansız hava aracı (drone) saldırısında hayatını kaybeden 7'si çocuk 10 Afgan sivilin yakınlarına tazminat ödeme teklifinde bulundu.

Washington, saldırıdan sonra "IŞİD'i hedef aldık." demiş ancak kısa süre sonra vurulan yerin sivillere ait bir ev olduğu ve şahsın da aracında evine su taşıdığı ortaya çıkmıştı.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, hava saldırısında yaşamını yitiren 10 kişinin tamamının sivil olduğunu belirterek özür diledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) aileden geriye kalanlara tazminat ödeme önerisinde bulunduklarını duyurdu ancak söz konusu meblağın ne kadar olacağını açıklamadı.

Bakanlık ayrıca, aileden ABD'ye gelmek isteyenlerin tamamının tahliye edileceği sözünün verildiğini de kaydetti.

Pentagon bu bağlamda ABD Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon içinde çalıştığını aktardı.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, aileye tazminat ödenmesine ilişkin kararın Savunma Politikaları Müsteşarı Colin Kahl ile saldırıda hayatını kaybeden İzmerey Ahmedi’nin çalıştığı ABD merkezli Nutrition and Education International (NEI) isimli yardım kuruluşunun CEO'su Steven Kwon'un görüşmesinden sonra alındığını dile getirdi.

Ailenin tazminat teklifini ve ABD'ye gitme önerisini kabul edip etmediği henüz bilinmiyor.

Konuyla ilgili yürütülen soruşturmanın sonucunu açıklayan CENTCOM Komutanı McKenzie, "Söz konusu saldırıda 7'si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin IŞİD-H ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyordu." ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak:euronews


Etiketler : ABD, Hava saldırısı, Afganistan,