ABD'de Remdesivir'e onay verildi

23 Eki 2020

FDA, Covid-19 hastalarının tedavisinde kullanılması için Remdesivir adlı ilaca onay verdi

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), koronavirüs (Covid-19) hastalarının tedavisinde kullanılması için Remdesivir adlı ilaca onay verdi. Gilead Sciences'in geliştirdiği antiviral, ABD'de koronavirüs tedavisi için ruhsat alan ilk ve tek ilaç oldu. Euronews Türkçe' yer alan habere göre FDA tarafından yapılan açıklamada, ''Veklury, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki kişilerin tedavisi için onaylanmıştır.' ifadesi kullanıldı.

Covid-19'a yakalanan ABD Başkanı Donald Trump'a da verilen Remdesivir, mayıs ayında FDA'dan acil kullanım izni almıştı. Yapılan bazı araştırmaların raporlarında ilacın hastanede kalış süresini ortalama 5 gün kısalttığı belirtilse de Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) görüşü aksi kanaatte.

Uzmanlar ilaç hakkında ne diyor?

DSÖ geçtiğimiz hafta, ilacın hidroksiklorokin ve AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Covid-19 kaynaklı ölümler ve hastanede kalış süreleri üzerinde çok az etkisi olduğunu veya hiç etkisi olmadığını bildirmişti.

Veklury adıyla piyasaya sürülecek olan ilacın beş günlük tedavide kullanılacak miktarının fiyatı özel sektörde 3 bin 120 dolar olarak belirlendi. Devlete ise 2 bin 340 dolardan satılacak. Reuters'ın haberine göre FDA'nın onayının hemen ardından Gliead'ın hisse değeri yüzde 4,3 arttı. İlacın hayat kurtarıcı ya da hastalığı hafiflettiğine yönelik kesin bir bulgu yok. Çoğu sağlık uzmanı hastalığı hafif geçirenlere ilacın verilmesine sıcak bakmıyor.

WASHINGTON


Etiketler : Remdesivir, koronavirüs,