Ankara’da gözaltı operasyonu: Akademisyen Yiğiter gözaltına alındı

Ankara’da bu sabah yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Bildirisi’ne imza attığı için ihraç edilen akademisyen Cenk Yiğiter’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Ankara’da polisler bu sabah yaptıkları ev baskınlarında öğrencileri ve ihraç Barış Bildirisi imzacılarından akademisyen Cenk Yiğiter’i gözaltına aldı. Yiğiter’in hangi gerekçeyle gözaltına alındığı öğrenilemezken, TEM Şube’de bekletildiği öğrenildi.

Barış Bildirisi

Yiğiter, “Barış için Akademisyenler” inisiyatifinde Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yaşanan insan hakları ihlallerine karşı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atmıştı. Bildiriye 1123 akademisyen imza atmış, ardından 200’ü aşkın akademisyen hakkında “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla ayrı ayrı davalar açılmıştı. Yiğiter gibi birçok akademisyen KHK ile ihraç edilmişlerdi.

Her şey yasak

İhraç edilen akademisyenlerin kamuda çalışması, yurtdışına çıkışı ve birçok haktan yararlanması yasak. Yiğiter, sosyal medya hesabından bu konuya ilişkin geçen hafta şu paylaşımı yapmıştı: ”KHK’li bir hukuk doktoruyum. Bazı dergilerde yazımın yayınlanması, bazı bilimsel toplantılara katılmam yasak. Kamuda çalışmam yasak. Vakıf üniversitesinde çalışmam yasak. Avukat olmam yasak. Ankara Üniversitesi’nde öğrenci olmam yasak. Pasaport almam ve yurtdışına çıkmam yasak.”

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Çevirmen Sebla Küçük beraat etti

22/11/2018
Afrin operasyonu sürdüğü sırada yabancı ajanslardan yaptığı haber çevirileri nedeniyle ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında dava açılan çevirmen Sebla Küçük,…