Anne Gültekin: 'Kızımın katiline en ağır ceza verilsin'

24 Kas 2020

Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin, iktidarın kadınları değil failleri koruduğunu söyleyerek, kadınlara birlikte haklarını savunma çağrısı yaptı 

Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri de kadına yönelik şiddet. Ülkede neredeyse her gün en az bir kadın, erkek tarafından katlediliyor. Kadına yönelik işlenen suçlara en büyük etken olarak cezasızlık politikaları ise var olan kadın katliamlarının artmasında büyük rol oynuyor. Hayatın her yerinde var olan kadınlar alanlarda haklarını savunurken baskı, gözaltı ve tutuklamalara maruz kalıyor, büyük mücadelelerle elde edilen kazanımları da gasp ediliyor. Kadınları koruyan yasalar uygulanmazken, Türkiye'nin de taraf olduğu fakat uygulama noktasında pasif kaldığı İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması bile gündeme getirildi.

21 Temmuz’da Muğla'nın Ula ilçesinde Cemal Metin Avcı tarafından katledilen 26 yaşında ki Pınar Gültekin’in annesi Şefika Gültekin Jinnews’e konuştu.

Gültekin, “Pınar’dan sonra onlarca kadın katledildi. Eğer bugün devlet katilleri yargılasaydı, bu kadar kadın katledilmezdi. Adaletten beklentim yok ama kızımı katleden erkeğe en ağır cezanın verilmesini umut ediyorum” diyerek sözlerine başladı.

Cezasızlık erkekleri cesaretlendiriyor

Pınar Gültekin’den “Cesur ve güçlü bir kadındı” diye söz eden annesi Gültekin, kızının canice katledildiğini dile getirerek, cezasızlık politikalarının erkekleri cesaretlendirdiğini, faillerin “iyi hal indirimi” alarak en az cezalarla yargılandığının altını çizdi. Gültekin, “Eğer adalet olsaydı katledilen her kadınların faili gerekli cezayı alırdı” diyerek, Musa Orhan gencecik bir kadının intihar etmesine sebep olduğu halde dışarıda serbestçe dolaşmasına vurgu yaptı.

Kızımı katledenleri korudular

Ülkede kadın haklarını koruyan, savunan kişilerin cezalandırıldığını, faillerin ise korunduğunu söyleyen Gültekin, kadınları koruyacak güçlü yasaların uygulanması gerektiğinin altını çizdi. Gültekin, “Yüzlerce güvenlik görevlisi kızımı katleden katili Süpermen gibi korudu zarar gelmesin diye ama kadınları bu şekilde korumuyorlar” diyerek, adaletsizliğe vurgu yaptı. Sokakta haklarını arayan kadınlara yapılan saldırıları eleştiren Gültekin, kadın katliamlarının durdurulması için yasaların değişmesi gerektiğini belirtti. Gültekin sözlerine şöyle devam etti, “Kadınlar gezmesin, okumasın, istediği gibi giyinmesin, saçını açmasın diyorlar. Biz kadınlar her yerdeyiz. Biz kadınlar köle değiliz.  Kadının özgür olması gerekiyor. Eğer bugün ülkede kadınlar özgür olsaydı Türkiye değişecekti, daha rahat bir ülke olacaktı. Eğer bugün kadın ve erkek eşitliği sağlanamaz ise Türkiye asla özgür bir ülke olmaz.”

'Kızın varsa beni anlarsın'

Pınar Gültekin’i katleden Cemal Metin Avcı’nın yargılandığı davanın ilk duruşmasından söz eden Gültekin, “O salonda adalet gördüm desem yalan olur. 4 saat boyunca katili konuşturdular. Eğer adalet olsaydı onu konuşturmazlardı. Her şey ortadaydı. Böyle canice bir katliam yapandan ne bekliyorlar? Doğruları söylemesini mi? Neyi araştırıyorlar? Katilin delilleri ortadan kaldırıp temize çıkmasını mı?  Neyin şahidini bekliyorlar? Neye şahitlik edecekler? Kızımı canice katletti” ifadelerini kullandı. Davanın uzamasını istemediğini belirten Gültekin, adalet olacağına inanmadığını fakat umut ettiğini söyledi. Savcıya, “Kızın varsa beni anlarsın. Ben bu davayı vicdanına bırakıyorum. Eğer vicdanın varsa en ağır cezayı verirsin”, dediğini belirten Gültekin, kızını katleden sanığa en büyük cezanın verilmesini istedi

'Takım giyen faile ceza indirimi yapıyorlar'

“Türkiye’de adalet yok” diyen Gültekin, “Böyle katliam yapanlara nasıl savunma hakkı verilir? Avukatlar nasıl savunur? Benim canımı en çok o yaktı. Pınar’ı katleden erkek tıraş olmuş takım elbise giymiş mahkemeye gelmiş. Bu kadar kirli, cani, pis ki savcı giydiği kıyafete göre mi karar verecek? Takım giyinmiş, tıraş olmuş temizlenmiş, sanki bir şey olmamış gibi savcının karşısına çıkıyor. İçim soğumuyor” dedi.

Kadın haklarının savunulması için çağrıda bulunan Gültekin, kadınların, gençlerin, her kesimin kadın haklarını savunması gerektiğini söyledi. “Kadın katliamlarına karşı çıkmayan herkes bu katliamların ortağıdır” diyen Gültekin, gerekli yasaların çıkarılmasını ve faillere ömür boyu ağırlaştırılmış müebbet verilmesini istedi. "Kadınlar, devletten ve erkeklerden kendilerini savunmalarını beklemesin, kendi kendilerini savunsun, haklarını korusun” diyen Gültekin, Son olarak, “Kızımı katleden erkeğin en ağır cezayı alması için sonuna kadar mücadele edeceğim. Vicdanı olan herkes, bütün Türkiye bunlardan rahatsız olmalı mücadele vermeli” ifadelerini kullandı.

BİTLİS


Etiketler : Şefika Gültekin, pınar gültekin,