Antisemitizm her yerde!

Biz, İnsan Hakları Derneği’nde bir grup “ırkçılık ve ayrımcılığa karşı komisyon” olarak her türden ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele vermeye çalışıyoruz.

Aslında kendimizi oldukça yalnız hissettiğimiz bir konu var, o da ANTİSEMİTİZM!

Ne yazık ki coğrafyamızda yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu, Antisemitist!

Çocukluktan itibaren bir Resmi Politika, normalleşmiş bir bakış açısı olarak dayatılıyor, Antisemit anlayış.

Şalom gazetesinde okuduğum bir bilgiyi aktaracağım; Yahudilerin önemli kuruluşu ADL dünya çapında, bilimsel bir araştırma yaptırmış. 7 milyara yakın nüfusun, 4,7’si yetişkin olan insanlar üzerinden yapılmış bu araştırma.

Bu araştırmanın sonucuna göre, dünya yetişkin nüfusun %26’sı Yahudilerden nefret ediyor.

Bu yüzdenin büyük çoğunluğu da Müslüman ülkelerden.

Örneğin araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye yetişkin nüfusun %69’u Yahudilerden nefret ediyor. Bu gerçekten korkunç bir yüzde.

Bu nefretin, bu ırkçılığın bir örneğini de geçtiğimiz günlerde yaşamıştık. Alperen Ocaklarına mensup 15-20 kişilik bir grup, Neve Şalom Sinagogu’nun önünde, ırkçı bir eylem yaptı. Nefret içeren sloganlar attı, sinagoga fiziken zarar verdiler. Ve ne yazık ki “özgürce” yaptılar bu eylemi.

20.07.2017 tarihinde yapılan bu eylem nedeniyle biz İHD olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Ve geçtiğimiz günlerde Savcılığın Alperen Ocakları yöneticileri hakkında dava açtığını öğrendik.

Neve Şalom Sinagogu ve bizim yaptığımız suç duyurusu üzerine açıldı bu dava.

Kürşat Mican, Alperen Ocakları başkanı. Daha önce, Lgbti+ hareketine karşı ırkçı ve saldırgan tutumu nedeni ile de yargılandı ve ceza aldı.

Alperen Ocakları, Büyük Birlik Partisi’nin gençlik teşkilatı. BBP ise iktidar partisinin müttefiki!

Aslında, Antisemitizm konusunda kendisini solcu, sağcı ya da liberal olarak tanımlayan herkesin bir sorgulama yapması gerekiyor.

İsrail devletinin her yanlış politikası karşısında “ kahrolsun İsrail” diye  bağıranlara hatırlatmak isterim ki; İsrail’de bizim coğrafyamızdan, çok daha etkili bir barış hareketi var.

Her “kahrolsun” diye  bağırdığınızda barış hareketine de saldırıyorsunuz.

Antisemitizm konusunda çok değerli çalışmaları olan Rıfat Bali “ Yahudilik  görünmezliği seçti” diye yazmıştı.

İşte ırkçılık böyle bir şey!

Kasım ayında Alperen Ocakları yaptıkları ırkçı saldırı nedeniyle yargılanacaklar.

İşte o gün Antisemitizme karşı birlikte olalım istiyoruz.

Diğer Başlıklar

İshak Karakaş

Protesto, toplum, gelişme

- 11/12/2018
Geçen cumartesi günü Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, resmi twitter hesabından şöyle bir mesaj gönderdi: “Bugün Paris’te ve tüm Fransa’da…
Pakrat Estukyan

Ermenistan’da yol ayrımı

- 11/12/2018
23 Nisan 2008’de parlamenter sisteme geçiş yapan Ermenistan Cumhuriyeti’nde eski başbakan Serj Sarkisyan’ın istifası ülke tarihinde yeni bir kilometre taşı…
ayşe düzkan

görüşmek üzere…

- 10/12/2018
duymuşsunuzdur, istinaf mahkemesi benim de aralarında olduğum gazeteciler hakkında açılan davada çıkan kararı onayladı. böylece özgür gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla…
Cafer Menafi

Öncülük sorunu ve aydın

- 10/12/2018
Günümüz dünyasında toplumsal sorunların algılanması, ifade edilmesi ve çözülmesi olarak bilinç, eylem ve sistem bakımından aydının yaklaşımı önemli bir boyutu…