Antisemitizm her yerde!

230 0

Biz, İnsan Hakları Derneği’nde bir grup “ırkçılık ve ayrımcılığa karşı komisyon” olarak her türden ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele vermeye çalışıyoruz.

Aslında kendimizi oldukça yalnız hissettiğimiz bir konu var, o da ANTİSEMİTİZM!

Ne yazık ki coğrafyamızda yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu, Antisemitist!

Çocukluktan itibaren bir Resmi Politika, normalleşmiş bir bakış açısı olarak dayatılıyor, Antisemit anlayış.

Şalom gazetesinde okuduğum bir bilgiyi aktaracağım; Yahudilerin önemli kuruluşu ADL dünya çapında, bilimsel bir araştırma yaptırmış. 7 milyara yakın nüfusun, 4,7’si yetişkin olan insanlar üzerinden yapılmış bu araştırma.

Bu araştırmanın sonucuna göre, dünya yetişkin nüfusun %26’sı Yahudilerden nefret ediyor.

Bu yüzdenin büyük çoğunluğu da Müslüman ülkelerden.

Örneğin araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye yetişkin nüfusun %69’u Yahudilerden nefret ediyor. Bu gerçekten korkunç bir yüzde.

Bu nefretin, bu ırkçılığın bir örneğini de geçtiğimiz günlerde yaşamıştık. Alperen Ocaklarına mensup 15-20 kişilik bir grup, Neve Şalom Sinagogu’nun önünde, ırkçı bir eylem yaptı. Nefret içeren sloganlar attı, sinagoga fiziken zarar verdiler. Ve ne yazık ki “özgürce” yaptılar bu eylemi.

20.07.2017 tarihinde yapılan bu eylem nedeniyle biz İHD olarak suç duyurusunda bulunmuştuk. Ve geçtiğimiz günlerde Savcılığın Alperen Ocakları yöneticileri hakkında dava açtığını öğrendik.

Neve Şalom Sinagogu ve bizim yaptığımız suç duyurusu üzerine açıldı bu dava.

Kürşat Mican, Alperen Ocakları başkanı. Daha önce, Lgbti+ hareketine karşı ırkçı ve saldırgan tutumu nedeni ile de yargılandı ve ceza aldı.

Alperen Ocakları, Büyük Birlik Partisi’nin gençlik teşkilatı. BBP ise iktidar partisinin müttefiki!

Aslında, Antisemitizm konusunda kendisini solcu, sağcı ya da liberal olarak tanımlayan herkesin bir sorgulama yapması gerekiyor.

İsrail devletinin her yanlış politikası karşısında “ kahrolsun İsrail” diye  bağıranlara hatırlatmak isterim ki; İsrail’de bizim coğrafyamızdan, çok daha etkili bir barış hareketi var.

Her “kahrolsun” diye  bağırdığınızda barış hareketine de saldırıyorsunuz.

Antisemitizm konusunda çok değerli çalışmaları olan Rıfat Bali “ Yahudilik  görünmezliği seçti” diye yazmıştı.

İşte ırkçılık böyle bir şey!

Kasım ayında Alperen Ocakları yaptıkları ırkçı saldırı nedeniyle yargılanacaklar.

İşte o gün Antisemitizme karşı birlikte olalım istiyoruz.

Diğer Başlıklar

Güner Yanlıç

Ekoloji ne değildir?

- 13/07/2018
Ekolojinin ne olmadığına dair en güzel anlatım şu Kürtçe diyalogda saklı olabilir. -Min fêmnekir ev ekolojî çiye? (Ben anlamadım bu…

Ekonomik kriz değil-Ali Sinemilli yazdı…

30/07/2018
Gayri meşru seçimler öncesinde ‘Erdoğan gidecek, seçimleri kaybedecek’ diyen belli kesimler, bugünde ‘ekonomik kriz geliyor, kriz bu iktidarı koltuğundan edecek’…
Mücella Yapıcı

Mış gibi…

- 17/10/2018
Sanırım son günlerde zaman zaman gerçeklik duygumu yitiriyorum. Çok sağlıklı bir durum olmadığının farkındayım. İçinde bulunduğum toplumun genel hissiyatını anlamak…