Biden ve Harris için liderlerden mesajlar

08 Kas 2020

Rekor bir katılımın yaşandığı, şuana kadar en fazla oyun kullanıldığı ve birçok ilkin yaşandığı ABD seçimleri sonrası yaşananlar derlendi. Biden ve Harris ikilisi için dünya liderleri tebrik mesajlarını iletti

Joe Biden'ın ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak duyurulmasından dakikalar sonra dünya liderlerinden Biden ve Kamala Harris yönetimine tebrikler gelmeye başladı. İlk tebrik mesajı Hindistan'dan geldi.

Modi: Muazzam zafer için tebrikler

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Joe Biden ve Kamala Harris'e ayrı ayrı mesajlar yazarak Twitter'dan tebriklerini sundu. Modi, Biden için şunları yazdı: "Muazzam zaferiniz için tebrikler Joe Biden. Başkan yardımcısı olduğunuz dönemde Hindistan-ABD ilişkilerini güçlendirmek üzere katkılarınız paha biçilemez ve çok önemliydi. Hindistan-ABD ilişkilerini daha üst seviyeye çıkarmak için sizinle yakın bir şekilde çalışmayı bekliyorum."

Hindistan kökenli Kamala Harris için de bir tebrik mesajı yazan Modi, şu ifadeleri kullandı: "Kamala Harris'e kalpten tebrikler! Sizin başarınız çığır açıcı ve Hint kökenli Amerikalılar için büyük bir gurur kaynağı. Eminim ki canlı ABD-Hindistan ilişkileri sizin liderliğiniz ve desteğinizle daha da güçlenecek."

Macron: Birlikte çalışalım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter'dan paylaştığı tebrik mesajında "Amerikalılar başkanlarını seçti. Joe Biden ve Kamala Harris'e tebrikler! Üstesinden geleceğimiz çok zorluk var. Birlikte çalışalım!" yazdı.

Johnson: ABD bizim en önemli müteffiğimiz

Britanya Başbakanı Boris Johnson, Joe Biden ve Kamala Harris'i şu mesajla kutladı:

"ABD Başkanı seçilen Joe Biden ve Kamala Harris'e tarihi başarılarından dolayı tebriklerimi sunuyorum. ABD bizim en önemli müttefiğimiz. Birlikte çalışmayı ve iklim değişikliğinden ticaret ve güvenliğe, önceliklerimizi paylaşmayı bekliyorum"

De Croo: Bu seçimler demokrasinin bir göstergesiydi

Belçika Başbakanı Alexander De Croo, Biden ve Harris'i Twitter'dan yazdığı iki ayrı mesajla tebrik etti. De Croo, Biden için "Rekor sayıda insan Biden'ın seçilmesi için oy verdi. Bu Amerikan siyasi hayatının canlılığı ve demokrasisinin bir göstergesidir." Belçika Başbakanı, Harris için ise "O dünya genelinde genç kız ve erkekler için inanılmaz bir rol modeli" dedi.

Trudeau: Beraber çalışmayı bekliyorum

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Joe Biden ve Kamala Harris'i kutladı. Trudeau, Twitter'daki mesajında şunları yazdı: "Joe Biden ve Kamala Harris'i tebrik ediyorum. İki ülke olarak yakın dost, ortak ve müttefiğiz. Dünya sahnesinde 'özel' bir ilişkimiz var. Beraber çalışmayı bekliyorum."

Martin: Biden'ı burada ağırlamak isterim 

İrlanda Başbakanı Micheál Martin, ABD'nin seçim sonucunu şu sözlerle tebrik etti: "ABD'nin yeni seçilmiş başkanı Joe Biden'ı tebrik ediyorum. Joe Biden hayatı boyunca bu milletin dostu oldu ve gelecek yıllarda onunla çalışmayı bekliyorum. Durumlar uygun olduğunda kendisini burada ağırlamayı da istiyorum"

Maas: Yeni bir Trans Atlantik başlangıcı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter'dan yazdığı Almanca mesajda, Biden-Harris zaferini şu ifadelerle kutladı: "Sonunda bazı açık sayılar görmemiz güzel. Gelecek ABD hükûmetiyle birlikte çalışmayı bekliyoruz. Yeni bir Trans Atlantik başlangıcı, yeni bir anlaşma için işbirliğimize yatırım yapmak istiyoruz."

Hidalgo: İklim krizi için beraber çalışalım 

Tebriğe "Tekrar hoşgeldin Amerika" ifadeleriyle başlayan Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Biden-Harris ikilisini kutladı. Hidalgo, mesajında şunları yazdı: "Paris Anlaşması'nın 5'inci yıldönümünü kutlarken bu zafer, iklim krizi açısından hiç olmadığı kadar birlikte hareket etmemiz gerektiğinin bir sembolü!"

Joe Biden kimdir?

Joe Biden, 1942 yılında doğdu. Amerikan tarihinin en genç altıncı senatörü seçildi. Biden, 2009 ile 2017 yılları arasında ise ABD Başkan Yardımcısı görevini yürüttü. Demokrat Parti üyesi Biden, 1973'ten 2009'a kadar Delaware Senatörü olarak görev yaptı. 2020'de Demokratlar'ın başkan adayı olarak, şu an başkanlık yapan Donald Trump'a, ABD başkanlık seçimlerinde rakip oldu. 23 Ağustos 2008 tarihinde Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığı'na aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratlar kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde başkanlığa seçilen Obama'nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

Kamala Harris kimdir?

Kamala Harris, ABD'nin ilk kadın, ilk siyah ve ilk Hint kökenli başkan yardımcısı seçildi. Daha önce hiç bir ABD'li olmayan kadın, ülkenin iki numarası olarak görev yapmamıştı. Harris, 77 yaşındaki Biden'ın 4 yıllık görev süresini dolduramaması durumunda Oval Ofis'i devralacak. Harris bu durumda ABD'nin ilk kadın ve Obama'dan sonra ikinci azınlık mensubu başkanı olacak.

Harris: Başlayalım!

Harris, ABD medyasının yarışın sonuçlandığını duyurmasının ardından Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Bu seçim Joe Biden ve benden çok daha fazlasıyla ilgili. Amerika’nın ruhu ve bunun için mücadele etme isteğimizle ilgili. Önümüzde yapılacak çok iş var. Başlayalım" yazdı.

ABD'de 3 Kasım'dan bu yana devam eden oy sayım işlemi bu akşam Pensilvanya'da sonucun netleşmesi ile birlikte demokratların başkan adayı Joe Biden ABD'nin 46. başkanı seçildi. Biden'ın seçildiğine dair haberlerin medyada yer almasını takiben binlerce Amerikalı sokaklara dökülerek kutlamalar yaptı. Özellikle başkent Washington'da Beyaz Saray önünde toplanan on binlerce kişi hem Biden'ın kazanmasını hem de Mevcut başkan ve Cumhuriyetçiler'in adayı Donald Trump'ın yenilgisini kutladı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : 46. başkan, harris, Joe Biden, ABD,