Bildiri dağıtan gençler hakkında takipsizlik kararı

06 Kas 2020

Adana'da, Sansür ve Sosyal medya yasasına karşı 'Sosyal medyama dokunma' bildirisi dağıttıkları için haklarında soruşturma açılan 6 genç hakkında savcılık takipsizlik kararı verdi

Adana gençlik örgütleri, 4 Temmuz günü “Sosyal medyama dokunma" diyerek Gençlik Meydanı ve Barajyolu Caddesi'nde bildiri dağıtmak isterken, polisler Adana Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi'nin kentteki 15 günlük eylem yasağını gerekçe göstererek, gençlerin ellerindeki bildirilere el koymuştu. Gençler o gün polislerce 1.5 saat alıkonulup, Genel Bilgi Taraması'ndan (GBT) geçirildikten sonra serbest bırakılmışlardı.

Polisin ihbarıyla; Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca bildiri dağıtmaya çalışan 6 genç hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" iddiasıyla 14 Temmuz'da soruşturma açıldı. Savcılık, "Sosyal medyama dokunma" bildirisinde yazılan "Faşizm" kelimesini ve bildiride yazılan her şeyi suç olarak gösterdi. Soruşturma kapsamında 6 genç, 16 Temmuz'da Adana İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube'ye giderek, ifade verdi. Soruşturmayı tamamlayan savcılık, 6 genç hakkında takipsizlik kararı verdi.

Savcılık kararında; 6 gencin dağıttıkları bildiri de üzerlerine atılı "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama" suçunun maddi unsurlarının oluşmaması nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığına hükmetti.

ADANA


Etiketler : gençlere takipsizlik, Sosyal Medyama dokunma, adana,