BM duyurdu: Libya'daki taraflar anlaştı

23 Eki 2020

Birleşmiş Milletler, Libya'daki tarafların ülke genelinde kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardığını duyurdu

Birleşmiş Milletler, Libya'daki askeri müzakerelerde tarafların "tarihi bir başarı" elde ettiğini duyurdu. Yıllardır iç savaşın sürdüğü ülkede ateşkese varıldığı belirtildi.

İki yönetimli Libya'da Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) ve Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu, Cenevre'deki görüşmelerin ardından kalıcı ateşkesi imzaladı. T24'te yer alan habere göre tarafların görüşmesi gelecek ay Tunus'ta devam edecek.

'Zordu'

Birleşmiş Milletler Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams, taraflara "Yol uzun ve zaman zaman zordu. Vatanseverliğiniz ileri giden yolunuzdu ve ateşkeste anlaşmanızı sağladı" dedi. BM destekli Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) delegasyonu başkanı Ali Abuşahma, "Yeterince acı çektik, yeterince kan döküldü. Libya'nın tüm topraklarındaki ve özellikle de güneyindeki acılara son vermeyi umuyoruz" dedi.

Erdoğan'dan ilk açıklama

Konuya ilişkin Türkiye tarafından ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulunan Erdoğan, alınan karar için "Ateşkesin kalıcılığı ne kadar olur zaman gösterecek“ yorumu yaptı.

Kriz derinleşmişti

Türkiye de UMH ile imzaladığı deniz yetki alanlarına ilişkin anlaşmadan sonra bölgeye asker yollamış ve ayrıca Suriye'den paramiliter grupları sevk etmişti. Ükedeki krize çözüm için yapılan toplantılar çözüm vermemiş ve Türkiye, Birleşmiş Arap Emirliklerii gibi ülkelerin silah ambargosunu delmesiyle çatışmalar derinleşmişti.

Taraflar, bu çatışmaların sonlanması için BM gözetiminde Cenevre'de bir araya gelmişti.

CENEVRE


Etiketler : Libya, Hafter, BM,