BM’den ayrılan savcı Del Ponte: Êzidî soykırımını belgeledik, BM’de sonuç çıkmadı

Üye devletlerin tutumlarını protesto ederek BM Suriye Soruşturma Komisyonu’ndan ayrılan savcı Del Ponte, üye devletlerin insan haklarını ihlal ettiğini söyleyerek “Êzidîlere yönelik uygulanan soykırımı belgeleriyle BM Güvenlik Konseyi’ne sunduk ancak bir sonuç çıkmadı” dedi.  

Uluslararası Latsis Vakfı ve Cenevre Üniversitesi’nin organize ettiği “Uluslararası Hukuk Karşısında Devletler” konulu panelde konuşan İsviçre eski Federal Savcısı Carla Del Ponte, gerçek anlamda uluslararası bir hukukun işlemediğini ve devletlerin böylesi bir “hukuka” yanaşmadığını söyledi.

Ruwanda ve Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemelerinde başsavcı olarak görev yaptığını ve insanlığa karşı işlenen suçları yargıladığını hatırlatan Del Ponte, Yugoslavya’da sivilleri bombalayan ABD uçaklarıyla ilgili soruşturma başlattığını ama bundan bir sonuç alamadığını söyledi. Del Ponte, benzer şekilde Ruwanda’da da karşı tarafın işlediği suçlardan dolayı yargılamak istediğini ama ABD’nin buna da karşı çıktığını ifade etti.

‘İki rapor sunduk, bir şey çıkmadı’

BM’nin Suriye Soruşturma Komisyonu’nda da yer alan De Ponte, işlenen suçların listesini ve delillerini Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi ve Güvenlik Konseyi’ne sunmalarına rağmen bu konuda hiçbir adımın atılmadığını söyledi. Kurulan soruşturma komisyonu ile BM’nin bütün deliller göz önündeyken yargılama konusunda isteksiz durmasından dolayı, protesto amaçlı komisyondan ayrıldığını söyleyen Del Ponte, şöyle konuştu: “Komisyonda pratik anlamda savcılık yapan tek kişi bendim. Diğer komisyon üyeleri daha çok hukuk alanında uzman akademisyenlerden oluşuyordu. Akademisyenlerin politik meselelerdeki hassasiyetleri olabiliyor. Ben örneğin Suriye’de yaşanan savaşta parmağı olan devletlerin isimlerinin de soruşturma raporuna yazılmasını istedim. Buraya silah gönderen, lojistik destek veren ya da silah akışına göz yuman ya da kolaylaştıran devletlerin de adının raporda yer almasını istedim ama diğer üyeler yanaşmadılar. İnsan Hakları Konseyine iki rapor sunduk. Hiçbir şey olmadı. Güvenlik Konseyi’ne sunduk bir şey çıkmadı.”

‘Üye devletler insan haklarını ihlal ediyor’

BM İnsan Hakları Konseyi’nin meseleye çok isteksiz yaklaştığına dikkat çeken Del Ponte, “İnsan Hakları Konseyi diyoruz ama üye devletlerin neredeyse yarısı her gün insan haklarını ihlal ediyor. Nitekim bu meseleye de çok isteksiz yaklaştılar. Bütün bunlardan sonra, bu tavrı protesto ederek komisyondan ayrıldım. Bu benim ilk başarısızlığım. Biz kaybettik, yapamadık” dedi.

‘Êzidîlere yapılan soykırımı kabul ettiremedik’

Êzidîlere yönelik bir soykırımın olduğuna ve bu soykırımı dahi kabul ettiremediklerine vurgu yapan Del Ponte, “Suriye meselesinde Rusya sürekli olarak veto uyguluyordu. Ama örneğin Êzidîlere yönelik büyük bir katliam yaşandı. Bir soykırım yaşandı. Bunu yapanlar IŞİD’ti. Belgeleriyle Güvenlik Konseyi’ne sunduk. Ondan da bir şey çıkmadı” dedi.

Bir soru üzerine İsrail-Filistin savaşına da değinen Del Ponte, Filistinlilere karşı bir suç işlendiğini ve bu suçun görülüp yargılanması gerektiğini söyledi.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Çocuklar için güvensiz ülke: Türkiye

20/11/2018
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü, ancak Türkiye, taraf olduğu sözleşmenin gereğini yerine getirmiyor. Türkiye’de 0-6 yaş arası 600’ün üstünde çocuk…

Afrin’de ‘yağma’ ve ‘talan’ savaşı

20/11/2018
Afrin’de Türkiye destekli grupların oluşturduğu ‘Ulusal Ordu’ çatısı altına girmeyi reddeden Ehrar Şerqiye’ye karşı operasyon başlatıldı. Kent merkezi şiddetli çatışmalara…
Ömer Ağın

Dil, ulus ve güncel politikalar

- 20/11/2018
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da Kürt partilerinin de katılımıyla oluşturulan “Kürt Dili Platformu”, Kürtçe’nin “hem resmi dil, hem de eğitim dili” olması…
Musa Piroğlu

Hepimiz ‘Gezideydik’

- 20/11/2018
Geçmiş, öğünülecek fazla bir şeyi olmayan şimdiki zamana, daha şerefli bir arka plan sunar (E.Hobsbawn). Resmi tarih bu yüzden baştan…