BTS'nin Ankara'ya yürüyüşüne engelleme

02 Haz 2020

BTS rotasyon adı altında TCDD'de bir süredir süren sürgün politikasına karşı İzmir, Diyarbakır ve Adana'dan Ankara'ya yürüyüş başlattı. Diyarbakır'da sendikacılar engellendi

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), “rotasyon” adı altında yapılan sürgünlere karşı İzmir, İstanbul, Adana ve Diyarbakır Garları önünde yapılan açıklamalarla Ankara'ya yürüyüş eylemi başlattı. Karar doğrultusunda Diyarbakır’dan bugün yola çıkan sendika üyeleri, Elazığ’ın Maden ilçesinin girişinde kontrol noktasında durduruldu.

Jandarma ekipleri, İlçe Kaymakamlığının verdiği talimatı gerekçe göstererek, sendikalıların kente girişine izin vermeyeceklerini belirtti. Yollarına devam edemeyen BTS yöneticileri ve üyeleri, ilçe girişinde beklemeye devam ediyor.

Diyarbakır

BTS Diyarbakır Şube Başkanı Süleyman Bozkurt ise, demiryollarında, siyasi kadrolaşmanın artan bir şekilde yaşanması ile liyakatsiz ve hülle atamalar karşısında hakkı yenen, mağdur edilen çalışanların yanında olduklarını belirtti. Doğru bir personel politikasının hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyenb Bozkurt, demiryollarında hak ettiği yere gelmesi gereken kadroların yerine bilgisi, birikimi, tecrübesi olmayan, siyasi yakınlıklarını kullanarak unvan alan ve çoğunlukla demiryolculuğu bilmeyen, hak etmeden atanan yöneticiler tarafından BTS’nin düşman ilan edildiğini kaydetti.

BTS üye ve yöneticilerini sindirilmek ve korkutulmaya çalışıldığına dikkati çeken Bozkurt, şöyle devam etti:

“İşte bu nedenle, TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 11 Mayıs 2020’de alınan kararla; 13’ü sendikamız üyesi 29 demiryolu çalışanı sürgün edilirken, aynı tarihte yandaş sendika üyesi 53 çalışandan bir kısmı kendi istedikleri yerlere atandı, bir kısmı ise yasa ve yönetmeliklere aykırı bir şekilde hülle atamayla görevde yükseltilmişlerdir. Ulaştırma emekçileri, dostları ve sendikal mücadelemize sıcak bakan fakat üyemiz olmayan tüm arkadaşlara şunu belirtmek isteriz ki; bugün adaletten uzak, haksız ve hukuksuz bu kararın durdurulmaması önümüzdeki süreçte BTS üyeleri ile birlikte tüm çalışanlarının her an istekleri dışında başka işyerlerine gönderilecekleri yeni hukuksuzlukların yaşanacağı anlamına gelmektedir. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası olarak, yaşanan bu haksız hukuksuz karar karşısında tüm çalışanları birlikte mücadeleye çağırıyoruz. Gelin sürgünlere karşı birlikte mücadele edelim."

İzmir

İzmir'de Alsancak Garı önünde yapılan açıklamaya ESP, EMEP, HDP'nin de olduğu siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

"Sürgünlere karşı yüşüyoruz" pankartının açıldığı eylemde konuşan KESK Eşbaşkanı Aysun Gezen, "Yasalarla, Anayasayla, uluslararası sözleşmelerle korunmuş haklarımızı idari, keyfi tasarrufla nasıl yasaklayabilirsiniz. Sendikal faaliyet haktır engellenemez" dedi. "Suç işliyorsunuz" diye belirten Gezen, bu suçun hesabının yargı önünde verileceğini vurguladı. Gezen "Bugün burada arkadaşlarımızın neden sürgün edildiğini bir kere daha altını çizelim. Arkadaşlarımız sürgün ediliyor. Çünkü arkadaşlarımız özelleştirmelerle, piyasaya açılmış ulaşım hakkında, esnek güvencesiz çalışmayla halkın ulaşım hakkının nasıl tehlikeye atıldığına bir bir ortaya koydular. Pamukova'nın Çorlu'nun Ankara'nın Konya'da yaşanan kazaların nedenlerini bir bir ortaya koydular. Kamu gücünü kullananların bunlarda asli sorumluluğunu, siyasi iktidarın bundaki asli sorumluluğunu ortaya koydular. işte bu yüzden hedef alınıyorlar. Haklarına sahip çıktıkları için hedef alınıyorlar" diye konuştu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : BTS, TCDD,