‘Bu bizim özgürlük mücadelemiz’

23 Eyl 2021

15 Ağustos’ta Afganistan’ın yönetimine el koyan Taliban’ın icraatlarına karşı kadınlar susmadı. Afganistanlı kadınlar, ‘Eğer savaşırsak, mücadele edersek kesinlikle kazanırız’ dedi

ABD desteğiyle Afganistan’ı ele geçiren ve 15 Ağustos tarihinden bu yana kadınlara yönelik birçok cinsiyetçi uygulamayı hayata geçiren Taliban’a karşı kadınlar direnmeye devam ediyor. Kadın Bakanlığı’nın kaldırılmasından, kadınların spor faaliyetlerinden el çektirilmeye çalışılması, müziğin, resmin yasaklanmasına dek kadınların kendilerini ifade alanları anbean daralıyor. Kadınlar ülkelerinde düzenledikleri kampanya, eylem ve etkinliklerle yaşananlara karşı ses yükseltiyor.

Afganistanlı aktivist Nesimeh Resa, Kabil’de kadınların yürütmüş olduğu kampanya, eylem ve etkinliklere dair konuştu. “Afganistan’ın Taliban’ın eline geçmesinden sonra çoğu kadın için başka bir pencere açıldı” diyen Nesimeh Resa, Afganistan’dan ülke dışına varana kadar kampanyalar başlattıklarını söyledi.

‘Kadınsız toplum ilerleyemez’

“Yaptığımız eylem ve etkinliklerde kadınların gücünü ortaya çıkarmak istedik” diyen Nesimeh Resa, şu bilgileri verdi: “Eylemlerde sloganlar attık ve bu sloganlar, ‘Kadınlar doktor, gazeteci, mühendis, sanatçı, sporcu olabilir, kadınlar ülkelerini yönetebilir, ülkelerinin yönetiminde yer alabilir’ şeklindeydi. Kadınlar olmadan bir toplumun asla ileriye doğru gidemeyeceğini söyledik” diyerek bunları ifade etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Yürüttükleri eylem, etkinlik ve kampanyalarla “Yüzde yüz kazanacağız” sloganını benimsediklerini ve bunun kadınların özgürlük savaşı olduğunu söyleyen Nesimeh Resa, “Eğer savaşırsak, mücadele edersek kesinlikle kazanırız” dedi.

‘Hakareti kabul etmemeliyiz’

Kadınların, Taliban’ın yönetime el koymasından bu yana daha aktif bir şekilde sokağa çıkmak zorunda olduğunu kaydeden sivil toplum aktivistlerinden Reyhaneh Talaş ise “Amacımız Afgan kadınlarının sesinin yükselmesi ve dünyanın her yerinden duyulur hale gelmesidir” şeklinde konuştu.

Özellikle ülkenin yönetiminde kadınlara yer verilmemiş olmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Reyhaneh Talaş, “Kurulan hükümetin duyurusunu ve ilanını yapan Taliban, kabinede kadınların yeri olmadığını açıkladığında ve kadınlara hiçbir hak tanımadıkları yönünde sözler sarf ettiğinde, çalışan kadınların evlerine gitmesini söylediğinde bizler zaten biliyorduk ki, bizim için karanlık günler geliyor. Günlerimiz tam olarak kararmadan sesimizi çıkarmak zorundayız, bize yapılan hakareti kabul etmemeliyiz” diye konuştu.

Kazanana kadar mücadele

Yürüttükleri temel kampanya sloganlarından birinin de Afgan kadınların durumunu anlatan, “İşsizim, ekmeğim yok” olduğunu söyleyen Reyhaneh Talaş, “Bu sadece kadınların acılarını ve yoksulluğunu değil aynı zamanda toplumun acı yoksulluğunu da ortaya koyuyor. Taliban ne kadar kapsayıcı bir hükümet oluşturacağını söylemiş olsa bile ne yazık ki pratik olarak ortada gördüğümüz şey aşikar ve bizler kesinlikle mücadelemizi bırakmayacak, sürdüreceğiz, kazanana kadar” ifadelerinde bulundu.

Biharan Lehib / Kabil-JINHA


Etiketler : afganistanlı kadınlar,