‘Bu zulüm bitsin’

28 Tem 2021

5 yıldır oğlunun cenazesini alamayan anne Feyruze Kurt, ‘Devlet cenazelerimizin yerini biliyor. Bize bu zulmü artık yaşatmasınlar’ dedi

Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri sadece yaşayan yurttaşlarla sınırlı kalmıyor. Yaşayanların cezaevleri, işkence ve yasaklarla sindirilmeye çalışıldığı ülkemizde uzun süredir cenazelere de işkence edilmekte. Ailelere bir baskı aracı olarak kullanılan cenazeler ya ailelerden kaçırılıyor, ya kimsesizler mezarlıklarına defnediliyor ya da ailelerin dini vecibelerini bile yapmasına izin verilmeden gömdürülüyor. Onlarca örneğiyle karşılaştığımız bu uygulamalara her gün yenisi ekleniyor. Bu uygulamalara maruz kalanlardan biri de Feyruze Kurt. Oğlunu Hakkari’de sokağa çıkma yasakları sırasında kaybeden Kurt, 5 yıldır oğlu Aydın Kurt’un cenazesine ulaşmaya çalışıyor.

5 yılda sonuçlanmayan test!

Mezopotamya Ajansı’na konuşan Feyruze Kurt yaşadıklarını şöyle anlattı; “2016’da oğlum bir ara kayboldu. İzmir Emniyet Müdürlüğü’nden arayan polisler, ‘Oğlun Aydın, Yüksekova’da bizimle çatışıyor’ dediler. Polisler telefonu kapattıktan günler sonra bizi defalarca ifadeye çağırarak oğlumun nerede olduğunu sordular. Polislere ‘Madem nerede olduğunu biliyorsunuz gidin getirin’ dedim” diye aktardı. Sokağa çıkma yasaklarının bitmesiyle cenazelerin Erzurum’a götürüldüğünü öğrendiğini belirten Kurt, “Savcılığa ve morga başvurduk. Orada 34 cenazeye baktık ancak bunlar arasında oğlum yoktu. Ancak orada bulunan 3 cenazeyi tanınmayacak halde olduğu gerekçesiyle bize göstermediler. Bunun üzerine DNA verdik. Sonuçlar çıkınca bize haber vereceklerini söylediler ama aradan 5 yıl geçmesine rağmen hala haber vermediler” dedi.

‘Oğlunun cenazesi erimiştir...’

Morgda gördüğü cenazelerin kimsesizler mezarlığına defnedildiğini ifade eden Kurt, “Onların ailelerine haber vermediler. Buradaki tek amaç bizlere acı çektirmek. Morga gidip 5 yıl önce DNA verdiğimi söylediğimde, ‘Oğlunun cenazesi erimiştir, ne derisi ne kemiği kalmış götürüp ne yapacaksın?’ dediler. Oğlumun tek bir kemiği de kalsa götüreceğim deyince, görevliler, ‘Yüksekova’ya git sana oradan kâğıt verecekler o kâğıdı bize getir biz buradan parsel numarasını çıkarıp cenazeyi sana vereceğiz’ dediler. Ancak Hakkari beni Erzurum’a, Erzurum Hakkari’ye yollayıp durdu” diye belirtti.

Savcılığın kendilerine yüzlerce cenazenin DNA testi yapılmadan gömüldüğünü aktardığını belirten Kurt, savcıya neden cenazeler için haber vermediniz diye sorması üzerine, ‘Acelemiz vardı, 47 cenazeyi DNA’sız gömmek zorunda kaldık. Başka cenazeler de geliyordu. Biz de aceleden hemen gömdük’ cevabını vererek 5 yıl sonra itirafta bulunduğunu söyledi. Artık cenazelerimize işkence yapmasınlar diyen Kurt, ailelere seslenerek cenazelerinin kimsesizler mezarlığında bırakmamalarını, devletin cenazelerin yerini bildiğini soruşturmalarını söyledi.

Ardından konuşan İHD Hakkari Şube Yöneticisi Eren Baskın, yapılan başvuru üzerine gereken her şeyi yapacaklarını ifade ederek bir annenin çocuğunun mezarını ziyaret etmesi en doğal hakkıdır diyerek konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

HAKKARİ


Etiketler : Aydın Kurt,