Büyük şirketlere 'kayyum' yolu göründü

22 Eki 2020

Sanayileşme İcra Komitesi’ne (SAİK) risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyma yetkisi verildi

Resmi Gazete'de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 14 Ekim tarihli kurulan Sanayileşme İcra Komitesi’ne (SAİK) risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyma yetkisi verildi. Kararnamede, Başkanlığını AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yapacağı Komite'nin görev ve yetkileri de sıralandı.

4. Madde'nin e bendinde şu ifadelere yer verildi: “Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak.”

Sözcü’ye Yusuf konuşan Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uğur Emek, “e” bendindeki ifadenin çok net yazılmadığını vurgulayarak, “Bu kararnameyle devlet riskli gördüğü şirkete el koyabilir, bana sat diyebilir” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : el koyma, Sanayileşme İcra Komitesi,