Cezaevinin Kürtçe alerjisi

16 Ağu 2018

Elazığ Cezaevi’nde tutuklu gazeteci Mehmet Güleş, Kürtçe mektup ve kitapların kendilerine verilmediğini belirtti. Güleş, 30 tutuklunun da hücrede tutulduğunu  aktardı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri Mehmet Güleş, tutuklu bulunduğu Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini yolladığı mektupla aktardı. 30 tutuklunun hala kendi istekleri dışında tek kişilik odalarda tutulduklarını belirten Güleş, “Bunlardan biri de yaklaşık 1 yıldır KOAH hastası olan Yaşar Kırmızı. Hastalığına rağmen hala tek kişilik hücrede tutulmaya devam ediliyor” dedi. 8 ay önce sevk edildikleri cezaevinde şu ana kadar kendilerine Kürtçe kitapların verilmediğine dikkat çeken Güleş, sadece Kürtçe sözlük ve gramer dil kitabı verildiğini, Kürtçe yazılan mektupların da ne dışarı çıkışına ne de kendilerine verilmesine izin verildiğini belirtti. Aralık 2016’dan bu yana tutuklu olan ve hakkında yaptığı haberler nedeniyle 9 yıl 4 ay hapis cezası verilen Güleş, cezaevindeki ihlalleri şöyle sıraladı:


  • Atölye, iç posta gibi cezaevi yönetmeliğinde yer alan haklarımızdan yararlanamıyoruz. oDışarıdan gelen kargolar 3 hafta bekletildikten sonra bize veriliyor.

  • Odalara ani baskınlar yapılarak aramalar yapılıyor. Bu aramalarda tutukluların yazdıkları kimi notlara da el konuluyor.

  • Öğrenebildiğimiz kadarıyla 2-7 Ağustos tarihleri arasında Doğan isimli “bağımsızlar” koğuşunda kalan bir kişi koridorda adli bir tutuklunun jiletli saldırısına uğradı. Saldırı sonucunda yüzünden yaralanan Doğan’a 12 dikiş atılmış. Konuya ilişkin bilgi almak istediğimiz idareye verdiğimiz dilekçelere yanıt verilmedi.

  • Genel olarak idareye verdiğimiz dilekçelere yanıt verilmiyor ya da çok geç veriliyor. oKürtçe yazılan mektupları ne gönderebiliyoruz ne de alabiliyoruz. Mektup içeriğinde en ufak bir düşünce dile getirildiğinde mektuba el konuluyor.

  • Özellikle tek kişilik hücrelerde kalanlara tecrit uygulanıyor.


ELAZIĞ


Etiketler :