'CIA'ye göre Kaşıkçı’nın öldürme emrini Prens Selman verdi'

17 Kas 2018

Washington Post gazetesinin haberine göre CIA, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülme emrinin Prens Selman tarafından verildiği sonucuna ulaştı.

CIA, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın kardeşi ve ABD Suudi Arabistan Büyükelçisi Halid bin Selman’ın görüşmelerinin de yer aldığı bazı telefon kayıtlarını inceledi. Halid bin Selman’ın Kaşıkçı’ya gerekli belgeleri almak için İstanbul’daki Suudi konsolosluğuna gidebileceği konusunda güvence verdiği belirtildi. CIA’in kaynaklarına göre Halid, Kaşıkçı’nın öldürüleceğini bilmiyor olabilirdi ancak yine de abisi Muhammed bin Salman’ın talimatını uyguladı. Washington’daki Suudi Büyükelçiliği sözcüsü Fatimah Baeshen ise iddiaları yalanladı. Baeshen, Kaşıkçı ile Türkiye’ye gitmesi konusunda herhangi bir şey konuşmadıklarını, CIA’in iddilarının temelsiz ve yanlış olduğunu söyledi.

Konsolosluktaki bir konuşma incelenmiş

CIA ayrıca Kaşıkçı’nın konsolosluktan yapılan bir konuşmayı da incelediğini ve bu konuşmada cinayeti için Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik suikast ekibinin bir parçası olduğuna inanılan Mahir Abdulaziz Mutreb’in Muhammed’in en yakın danışmanlarından Suud el-Kahtani ile görüştüğü kaydedildi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : CIA, Cemal Kaşıkçı,