Cizre'de 2 bine yakın aile arandı: HDP'ye ilişkin sorular soruldu

24 Eki 2020

Cizre’de kendilerini 'İstihbarat birimi' olarak tanıtan bir ekibin 2 bin aileyi aradığı ortaya çıktı. HDP Cizre, aynı ekibin partili meclis üyesini de arayarak ‘HDP’de ne buldun’ diye sorduğunu açıkladı

Halkların Demokratik Partisi'ne son günlerde artan baskı ve tehditler sürüyor. Şırnak ve ilçelerinde kendilerini “İçişleri Bakanlığı tarafından kurulan bir birim” olarak tanıtan ekip, aralarında HDP’li meclis üyelerinin de olduğu çok sayıda kişiyi telefonla arayarak, “HDP'li olduğunuz için pişmanlık yasasında yararlanmak ister misiniz?”, şeklinde sorular soruyor.

Telefonla aranan bazı kişiler İstihbarat Birimi'ne çağrılırken, bazılarının da evlerine gidildiği öğrenildi.

Konuya ilişkin konuşan HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, “Bize gelen şikayetlerden yola çıkarak son üç ayda tespit ettiğimiz kadarıyla sadece Cizre'de bu kişiler 2 bine yakın aile aramış.

Aileler rahatsız ediliyor

Tunç, Cizre'de ilan edilen yasaklardan sonra bazı ailelere karşı bu tür politikaların uygulamaya sokulduğunu hatırlatarak, “O yasaklarda çocuklarını kaybeden aileler ve 90'larda faili meçhule giden kayıp yakınlarına İçişleri Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Birimi olarak kendini tanıtan bir grup tarafından aileler aranarak taciz ediliyor. Bu ailelere 'Neredesiniz, sizinle bir çay içmek istiyoruz, sohbet etmek istiyoruz' şeklinde sıklıkla rahatsız ediliyor” diye belirtti.

Meclis üyesi aranmış

Ailelerin birçoğunun buna karşı tepkisini ortaya koyup telefonları yüzlerine kapattığını belirten HDP’li Tunç, şöyle devam etti: “Bu taleplerini karşılamayan aileleri ayrıca aranarak, 'İfadeniz var, gelmek zorundasınız' deniliyor. Giden ailelere, 'Çocuklarınız nerde, siz isterseniz dağa çıkan çocuklarınızı geri getirebiliriz. Eğer katılmamızı istemiyorsanız siz gidip çocuklarınızı ikna edip geri getirin' şeklinde baskı yapılıyor. Bunun yanı sıra son 3 aydır il, ilçe ve belediye meclis üyelerimizde bu kişiler tarafından aranarak düşürülmek isteniyor. Aranan kişilerin yönetici, üye veya meclis üyelerimiz olduklarını bildikleri için özellikle bu yöneticilerimiz özel olarak seçilip aranıyor. Yöneticilerimize telefonda açık bir şekilde istihbarattan olduklarını söylüyorlar.”

HDP’de ne buldun sorusu

“İstihbarat” olarak kendilerini tanıtan ekip tarafından aranan kişilerden biri olan Cizre Belediyesi HDP’li Meclis üyesi Nimet Akalın ise, yabancı bir numaradan arandığını belirterek, “Numarayı tanımadığım için cevap verdim. Bana istihbarattan aradıklarını söylediler. 'Müsaitsen gel bir çayımızı iç' dediler. Avukatımla beraber geleceğimi söyleyip ve avukatıma haber verdim. Ama ‘Avukata ihtiyaç yok’ dediler. Daha sonra istihbarat birimine gittim. ‘Niye beni buraya çağırdınız, sorun ne?’ dedim. Bana 'Ne işle uğraşıyorsun?' diye sordular. Daha sonra 'Seni görüyoruz, her gün HDP ilçe binasına gidiyorsun, niçin oraya gidiyorsun?' diye sordular. ‘HDP'nin meclis üyesiyim oraya gitmem çok normal' dedim. ‘Kaç yıldır HDP'de yer alıyorsun? HDP'de ne buldun ki orada yer aldın?' diye sordular. Buna karşılık ben de HDP tüzüğünün ilkelerim doğrultusunda olduğu için orada yer adlığımı söyledim. Onlar 'HDP tüzüğü sence doğru mu? HDP tüzüğünü doğru bulmuyoruz' dediler” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : CİZRE, Şırnak, hdp,