Çocuğu boğmaya çalışan gardiyan halen görevde

Diyarbakır Çocuk Cezaevi’nde tutuklu 4 çocuğu darp ederek, F.T. isimli çocuğu boğmaya çalışan gardiyan hakkında Adalet Bakanlığı’nın inceleme başlattığı belirtildi. Çocuklar, gardiyan ile koridorda karşılaştıklarını aktardı.

Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Y.T.Ö, B.N., F.T., R.Y. ile soyadı öğrenilemeyen Ö.’nün, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla yapmak istedikleri kutlama sırasında darp edildikleri ve çocuklarında F.T.’nin bir gardiyan tarafından boğulmaya çalışıldığı ortaya çıkmıştı.

‘Koridorda karşılaşıyorlar’

Bugün aileleriyle haftalık telefon görüşmesi yapan tutuklu çocuklar, cezaevi yönetiminin de kabul ettiği olayın ardından yaşananları aktardı. Darp edilen çocuklardan R.Y., ablası Yekbun Y. aracılığıyla bahsi geçen gardiyanın halen cezaevinde görevli olduğunu ve koridorda kendisiyle karşılaştıklarını söyledi. R.Y., söz konusu durumdan kaynaklı kaygılı olduklarını ve insan hakları savunucularının duruma kayıtsız kalmaması gerektiğine dikkat çekti.

Adalet Bakanlığı inceleme başlattı

R.Y., Adalet Bakanlığı’ndan gelen müfettişlerin konu hakkında inceleme başlattığını belirterek, müfettişlerin olaya ilişkin kendilerine bir takım sorular yönelttiklerini aktardı. R.Y.’nin ablası Yekbun Y. de, gardiyanın halen cezaevinde görevli olmasından endişeli olduklarını ve gardiyanın bir an önce çocukların yanından uzaklaştırılmasını istedi.

Gardiyan tarafından boğulmaya çalışılan F.T. de, telefon görüşmesinde ailesinin konu hakkında şikayetçi olmasını istedi.

Kaynak: MA

Diğer Başlıklar

Çevirmen Sebla Küçük beraat etti

22/11/2018
Afrin operasyonu sürdüğü sırada yabancı ajanslardan yaptığı haber çevirileri nedeniyle ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında dava açılan çevirmen Sebla Küçük,…