Cudi’deki ağaç, Antalya’daki değeri göremiyor

19 Eki 2021

Şırnak’ta devam eden ağaç kesimlerine ilişkin suç duyurusunda bulunan Avukat Fadıl Tay, bölgenin yeterli hassasiyeti görmediğine dikkat çekerek, ‘Orman Kanunu Antalya’da başka, Şırnak’ta başka işliyor’ dedi

Şırnak’ın Cudi, Gabar, Namaz, Çîyayê Bizina Dağları ile Besta bölgesinde korucu ve asker eliyle ağaç kıyımı aylardır devam ediyor. Petrol araması, askeri kule yapımı, yol yapımı ve “güvenlik” gerekçesiyle Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü ve Urfa Orman Bölge Müdürlüğü tarafından verilen izinler dahilinde bugüne kadar bölgede yüz binlerce asırlık ağaç kesilirken, kesilen ağaçlar, dağlık alanlardan traktörlerle yerleşim yerlerine taşındıktan sonra burada da tırlara yüklenip farklı kentlerde düşük fiyatlarla satılıyor.

‘Batıdaki hassasiyet bölgede yok’

Bölgedeki ağaç kıyımları Orman Genel Müdürlüğü ve Urfa Orman Bölge Müdürlüğü’nün yayınladığı “İllerimize göre orman yüzdesi” istatistiklerine de yüzde 8’lik bir düşüşle yansıdı. Verilere göre, şubat ayında Şırnak’ta yüzde 44 seviyesinde olan ormanlık alan eylül ayında yüzde 36’ya düştü. Bölgedeki orman varlığı her geçen gün yok olmaya daha da yaklaşırken, Şırnak Barosu Çevre ve Kent Komisyonu adına Avukat Fadıl Tay, geçtiğimiz hafta yetkililer hakkında Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunurken, “Orman Kanunu Antalya’da başka, Şırnak’ta başka işliyor” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. Ormanlık alanda yapılan işlemlerin “Orman Koruma Kanunu”na göre suç olduğunu belirten ve var olan en katı kanunlardan birinin Orman Kanunu olduğunu hatırlatan Tay, “Fakat şimdilik bu kanun askıya alınmış durumda. Batı illerinde bu kanun sert bir şekilde yürütülürken, bölge illerinde gerekli hassasiyet gösterilmiyor. Doğa talanı her yerde aynıdır. Cudi Dağı’nda kesilen bir ağaç da aynıdır Antalya’da yanan bir ağaç da aynıdır. Her yerde buna karşı çıkmamız gerekiyor” dedi.

 Tepkilerin önüne geçilmesi için söz konusu suçun kamuoyundan gizli bir şekilde işlenmeye çalışıldığını ifade eden ve “Bu bilinçli bir adımdır” diyen Tay, şöyle devam etti: “Kamuoyunun tepkisinden çekiniyorlar. Kesilen ağaçlardan bazıları 20-30 yaşlarındadır. Bu durum ekosistemi de büyük ölçüde etkiliyor. Canlı yaşamını altüst ediyor. Ağaçların kesilmesi aynı zamanda bölgedeki lokal iklimi de etkiliyor. Bütün toplum olarak buna karşı çıkmamız gerekiyor. Yapılanın büyük bir suç olduğunu hatırlatmamız gerekiyor.” Ağaç katliamının bir an önce durdurulması için çağrıda bulunan Tay, kesilen ağaçların yerine yeni fidanların dikilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şunları ekledi: “Kasım ayı ağaç ekiminin olduğu bir dönemdir. Bütün yurttaşların burada bir ağaç dikmelerini istiyoruz. Doğanın bir an önce toparlanması için girişimlerde bulunmamız gerekiyor.” 

ŞIRNAK


Etiketler : Şırnak işsizlik,