Dersim'de Alevi Kültür Merkezi kuruluyor

28 Şub 2019

Alevi inancına yönelik saldırılar ve asimilasyon politikalarına karşı Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) tarafından Dersim’de Alevi Kültür Merkezi kurulacak.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) tarafından Dersim’de inşa edilecek Alevi Kültür Merkezi’ne ilişkin basın toplantısı düzenlendi. Açıklamaya Baba Mansur, Ağuçan, Şıh Çoban, Celal Abbas, Kureyşan, Seyit Sabun Ocak Pirleri katıldı. İki dilde hazırlanan açıklamanın Türkçesini Pir Zeynel Kete, Kürtçenin Kirmanckî (Zazaca) lehçesinde olanı ise DAD Eş Genel Başkanı Musa Kulu okudu.

Açıklamada, içinde geçilen tarihsel sürece vurgu yapılarak Alevi inancına ait kutsalların çeşitli nedenlerle yok edilmeye çalışıldığı belirtildi. Buna karşı bu yola talip olanların ise sorumluluk alması gerektiği vurgulandı.

‘İnancımız bir bütün olarak çarmıha gerilmiş durumdadır’ 

Alevilik inancının bugün fiziksel ve kültürel soykırıma maruz kalındığı üzerinde durulan açıklamada, "İnancımız bir bütün olarak çarmıha gerilmiş durumdadır. Bizler bütün inançlardaki Hakikati ortak paydamız olarak kabul eder ve kendimiz olmak isteriz. Ne başkasına benzemek ne de başka bir inancı kendimize benzetmek isteriz. Bu inançlar bize alternatif de değillerdir. Biliriz ki hakikatin bir yüzü vardır, hakikat birdir. 124 bin nebinin hakikati yektir. Hak yol Alevi inancında Kuran, Zebur, Tevrat, İncil bir haktır. Bütün hakikat arayışları  hak yola hizmettir. Asl olan yoldur. Cümle cana karşı bir sorumluluğumuz vardır" denildi.

Bundan dolayı Hak Yol Alevi Hafıza Merkezi (Herda Dewreşte Riya Hak) kurmanın tarihsel bir görev olduğunu vurgulanan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Bizler inancımızın dört duvar arasına sığmayacağını biliriz. İnancımız bir mekana sığmayacak kadar kubbeyi rahman ve kevni mekanı kendisine inanç merkezi yapmıştır. Elbetteki cemhanelerimiz ibadetlerimizi yürütmenin yanında inancımızı öğreneceğimiz mekanlardır. Ancak üzülerek belirtelim ki bu mekanlarda hakikatimiz görülmemektedir. Cenazelerimiz ana dilde ve  erkanlarımızdan uzak, Emevi İslam anlayışının ritüellerine özenerek yürütülmektedir. Evlatlarımıza yolun hakikati unutturulmaktadır. Cemler talibe gitmeyen pirler tarafından rızalık alınmadan yürütülmektedir. Bu mana ile Riya Hak Alevi Hafıza Merkezi oluşturmak tarihsel bir sorumluk olarak durmaktır."

‘Kültür merkezi tarihsel sorumluluktur’

Hak ve hakkikatin inancı olan Aleviliğin yüzyıllardır katliam ve asimilasyon ile bitirilmek istendiğini söyleyen Kete, "Yaşadığımız bu demde insanlığın ilk ayağa kalktığı günden bu yana hakkı ve hakikati yaşamak ve yaşatmak, tarihi ve insani bir sorumluluk gerektiriyor. Bu nedenle murad ettiğimiz Dersim’de bir inanç, tarih ve kültür merkezini inşa etmek önümüzde bir görev olarak durmaktadır” diye belirtti.

Demokratik Alevi Dernekleri olarak bu sorumluluğun bilincinde olarak Dersim'de bir Alevi Kültür Merkezi inşasına karar verdiklerini açıklayan Kete, “Bütün Alevi yol evlatlarının katkı ve gayretleriyle bu inşayı gerçekleştireceğimize olan inancımız tamdır. Banka hesap numarasına halkımızın lokmalarıyla katkı sunmalarını bekliyoruz. Şimdiden yapacağınız katkılar için teşekkürü borç biliyoruz" diye konuştu.

Yapılan açıklama sonrası dualar eşliğinde yakılan çerağlar sırlandı.

Kültür merkezinin inşası için açılan hesap bilgileri ise şu şekilde:
Ziraat Bankası Tunceli Şubesi, Demokratik Alevi Derneği

Hesap: 0298865974005002

İBAN: TR610001000298865974005002

 


Etiketler : Alevilik, Dersim,