Dilgeş 14 gün tecritte kalacak!

30 May 2020

HDP, annesiyle birlikte cezaevine konulan 3,5 yaşındaki Dilgeş'i ziyaret etti. Dilgeş'in 14 gün tecritte kalacağı açıklandı

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Rosa Kadın Derneği'ne yönelik yapılan operasyon sonucu bayram günü annesiyle birlikte cezaevine gönderilen 3,5 yaşındaki Dilgeş’i cezaevinde ziyaret etti.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Ümit Dede ile komisyon üyesi Avukat Mehmet Öner Diyarbakır Kadın Cezaevine giderek Dilgeş’in annesi Gönül Aslan, HDP MYK üyesi Özlem Gündüz ve tutuklu diğer kadınlarla görüştü.

Heyet, tutukluların cezaevinde 4’er kişilik gruplara ayrılarak tecrit altında karantinaya alındıkları ve 14 gün boyunca karantinada kalacakları bilgisini paylaştı. Aynı zamanda bayramda cezaevi kantinin kapalı olması nedeniyle hiçbir ihtiyaclarının karşılanmadığı belirtildi. Böbrek yetmezliği olan Dilgeş’in ihtiyaç duyduğu acil ihtiyaçların karşılanmadığı da öğrenildi.

Dilgeş’in televizyon bulunmayan tecrit hücresinde zorlandığı ve bunun diğer tutukluları da olumsuz etkilediği ifade edildi. Dilgeş’in biri 7 diğeri 14 yaşında olan iki kardeşinin de anneleri Gönül Aslan’ın tutuklanması nedeniyle yalnız kaldığı, Gönül Aslan’ın bir yandan Dilgeş için kaygılanırken diğer yandan dışarıdaki çocuklarını merak ettiği aktarıldı. Aslan için avukatlar tarafından yapılan itiraz başvurusuna ise şimdiye kadar herhangi bir yanıt verilmedi.

DİYARBAKIR


Etiketler : Dilgeş, Rosa Kadın Derneği,