Diyarbakır’da HDP’ye yerel seçim ablukası

23 Kas 2018

HDP Diyarbakır İl Örgütünün, 20 Kasım’da yerel seçimler aday başvurularının startını vermesiyle birlikte başlayan polis ablukası sürüyor. Kapıya kamera ve kayıt sistemiyle dayanan polislere tepki gösteren İl Eşbaşkanı Buluttekin, ablukanın “fişleme” amaçlı olduğunu söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek Mahalli ve İdari Seçimler’de belirlenecek adayların başvurularını almaya başladı. Aday başvurularının startının verildiği 20 Kasım’dan bu yana HDP’nin il binası polis ablukası altına alındı. Parti binası, TOMA ve Akrep tipi zırhlı araçlar ile birlikte çevik kuvvet polisleri tarafından çembere alındı. Tepesinde kamera bulunan ve ortam dinleme özelliğine sahip olduğu ileri sürülen araç ile binaya giriş çıkış yapanlar görüntüleniyor.

Bina önünde görüntüleme aracı

Mesaiye il binasının önünde başlayan polisiler, uygulamanın 4’üncü gününde ise görüntüleme aracını il binasının kapısına dayadı. HDP’lilerin polislere tepki göstermesiyle araç 20 metre uzaklaştırıldı.

HDP'ye özel uygulama

Kentte bulunan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Hür Dava Partisi’nin il binalarının önünde herhangi bir güvenlik önleminin olmaması da uygulamanın salt HDP’ye dönük olduğunu gösteriyor. Ancak AKP Diyarbakır il binasının önünde 24 Temmuz 2015’ten sonra beton bariyerlerle polis kontrol noktaları ile güvenlik sağlanıyor.

'Karakol sistemi kurmuşçasına...'

HDP İl Eşbaşkanı Filiz Buluttekin, ablukanın 20 Kasım’da yerel seçimler aday başvurularının startını verilmesiyle birlikte başladığını ifade ederek, konuya ilişkin güvenlikten sorumlu Vali Yardımcısı ile görüşmelerine rağmen polisin “karakol sistemi” ile il binasına konumlandıklarını söyledi. Ablukanın yerel seçimlere dönük baskı olduğu değerlendirmesinde bulunan Buluttekin, “Aday adaylığı için başvuruda bulunanlar görüntüleniyor. Gecenin bir yarısına kadar burada karakol sistemi kurmuşçasına konumlanmışlar” dedi.

'Adayları sindirme politikası'

HDP’nin Türkiye’nin 3. büyük partisi olduğunu ve söz konusu ablukanın hukuksuz olduğunu dile getiren Buluttekin, “Bundan sonra toplantılarımızı dışarda alacağız. Gerekirse aday başvurularını da dışarıda alacağız. Özellikle başvuruculara, il binasına girenlere dönük bir baskı ve sindirme politikasıdır. Bu uygulamayı kendilerine siyasi bir politika olarak belirlediler. Her sabah bir saat boyunca il binamızın önünde uygulamaya karşı sivil itaatsizlik eylemi yapacağız” diye konuştu.

'Bu, fişlemedir'

AKP ve HDP il binalarında alınan güvenlik önlemlerinin arasındaki farka dikkat çeken Buluttekin, “AKP önündeki güvenlik onları koruma amaçlıdır. Onların parti binalarını korumak, gelen gidenleri korumak amaçlı bir güvenlik. HDP binası önündeki güvenlik, caydırmak, sindirmek ve baskılayıcı bir güvenlik politikası var. Çünkü il eşbaşkanı olmama rağmen kapıya her çıktığımda fotoğraflarım çekiliyor. Bu fişlemedir. Aynı değil” diye belirtti.

Kaynak: MA


Etiketler : HDP Diyarbakır,