DSÖ: Aşı bulunana kadar can kaybı 2 milyonu bulabilir

27 Eyl 2020

Koronavirüs salgınında vaka artışı ve can kaybı hız kesmeden devam ediyor. DSÖ, aşının bulunup yaygın şekilde kullanılmaya başlamasına kadar 2 milyon kişinin ölebileceğini söyledi

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor. Ekonomik kaygılar nedeniyle dünya ülkelerinin tedbirleri gevşetmeye başlamasıyla birlikte vaka va can kaybı artışları ise yükselmeye devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaptığı açıklamayla aşının bulunup yaygın şekilde kullanılmaya başlamasına kadar 2 milyon kişinin ölebileceğini söyledi.

Can kaybı artıyor

Bugüne kadar dünya genelinde 32 milyon 500 binin üzerinde vaka tespit edildi, 998 bin 996 kişi hayatını kaybetti.

Vaka sayıları hızla artıyor. Bahar aylarında kontrol altına alınan virüs yayılma hızı yaz sonuna yeniden yükselmeye başladı. Özellikle en fazla vaka görülen ABD, Hindistan ve Brezilya'da toplam 15 milyondan fazla kişi Covid-19'a yakalandı.

Avrupa'da günlük vaka sayılarında artış var

Avrupa'da da son haftalarda vaka sayıları artışta. Dr. Ryan, bölgede her gün artan yeni vaka sayılarının "endişe verici" olduğunu söyledi.

İspanya'da Cuma günü 12.272 yeni vaka görüldü, toplam vaka sayısı 716.481'e çıktı. İspanya, Batı Avrupa ülkeleri arasında vaka sayısının en yüksek olduğu ülke konumunda.

Fransa'da Cumartesi günü kaydedilen yeni koronavirüs vaka sayısı 14.412 oldu. Bu hafta içinde Fransa'da günlük görülen en yüksek vaka sayısı 16.096'ya çıkarak rekor sayıya ulaşmıştı. Ülkedeki toplam koronavirüs vaka sayısı da 527.446'ya yükseldi. Günlük can kaybı da 39 olarak kaydedildi. Toplam can kaybı 31.700 oldu.

Birleşik Krallık'ta da Cumartesi sabahı itibariyle günlük vaka sayısının 6.042 olduğu, toplam vaka sayısının da 429.277'ye çıktığı duyuruldu. Ülkedeki toplam can kaybı, 41.971.

Vaka sayılarında büyük artış yaşanan diğer ülkeler Rusya, Çekya ve Polonya.

ABD'de vaka sayısı 10 bin civarında artış gösteriyor

Diğer yandan Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre ABD'de Cuma günü itibariyle Covid-19 vaka sayısı 7 milyonu geçti. Vaka sayıları da her gün on bin civarında artış gösteriyor.

Ülkede koronavirüs bağlantılı ölümler 200 bini buldu.

DIŞ HABERLER


Etiketler : koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ, aşı,