Ekvador'da binler Hükümet Sarayı'na yürüdü

26 May 2020

Ekvador'un başkenti Quito'da koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hükümetin uyguladığı bütçe kesintilerine karşı sokağa çıkan binlerce kişi Hükümet Sarayı'na yürüdü

Koronavirüs ile mücadele eden ülkelerden Ekvador'da hükümetin ekonomi politikası halkın tepkisine neden oldu. Salgın ile mücadelede hükümetin kesintilerle ekonomiyi toparlamaya çalışması Ekvador halkını sokaklara döktü. Başkent Quito'da yaklaşık 2 bin kişi hükümet karşıtı eylem düzenledi.

İşçi sendikaları tarafından organize edilen eyleme katılan kitle, maskeler ve bayraklarla sokakları doldurdu.

Başkent Quito'nun yanı sıra Guayaquil'de de eylemler yapıldı. İçişleri Bakanı Mara Paula Romo, eylemlere toplamda 4 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta Devlet Başkanı Lenn Moreno devlete ait bazı şirketlerin kapatılması ve özel sektörde çalışanların maaşlarından kesintiler yapılması gibi önlemler alınacağını açıkladı. Moreno, koronavirüs salgınında 150 bin kişinin işsiz kaldığını duyurmuştu.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen Güney Amerika ülkelerinden biri olan Ekvador'da 37 bin 355 koronavirüs vakası tespit edilirken 3 bin 203 kişi de hayatını kaybetti.

Kaynak: ETHA


Etiketler : Ekonomi politikaları, Ekvador, Protestolar,