Emniyet müdürü alkol aldı, darp etti, polise kendini coplatıp darp raporu aldı

24 Eki 2020

Mardin Derik İlçe Emniyet Müdürü sarhoş halde nezarethaneye indi, gözaltındaki üç kişiyi darp etti, sonra da emrindeki polise kendisini coplatarak, darp raporu aldı.

Mardin’in Derik İlçe Emniyet Müdürü A.T. E., Emniyet Müdürlüğü binasında gözaltında tutulan 3 kişiyi feci şekilde darp etti. Emniyet müdürünün o esnada sarhoş olduğu iddia edildi. Olay sonrasında hızını alamayan müdür emri altındaki polislere kendisini coplatıp, darp ettiği üç kişi hakkında “polise mukavemet ettikleri” yönünde tutanak tutturdu. MA’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre olay, emniyet müdürünün darp ettiği kişilerden M.T.’nin şikayeti üzerine ortaya çıktı.

‘Sarhoş geldi ve darp etti’

İddiaya göre; ilçede 14 Ekim günü uyuşturucu satıcısı oldukları iddiasıyla 6 kişi polisler tarafından yakalandı. Bu kişilerden 3’ü emniyete götürülmeden serbest bırakılırken, diğerleri darp edilerek gözaltına alınıp, Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

İlerleyen saatlerde aşırı alkollü bir şekilde binaya gelen İlçe Emniyet Müdürü, gözaltındaki bu üç kişiyi konuldukları nezarethanenin yanındaki Suç Araştırma Bürosu olarak kullanılan kamerasız odaya götürdü. Emniyet müdürü, burada bu üç kişiyi küfür ve hakaretler eşliğinde darp etti.

Polise kendisini coplattı

Bir süre sonra odadan çıkan emniyet müdürü, diğer polislerden gömleğini yırtıp, kendisini coplamaları talimatı verdi. Bu talimat doğrultusunda polisler vücudunun çeşitli yerlerine copla vurdu. Bunu gözaltındaki şahısların yaptığı suçlamasıyla da “görevi başındaki polis memuruna mukavemette bulunmak”tan tutanak tutturdu.

Tutanağa darp ettiği kişilerden M.T.’ye dair “Anlaşılmayan bir şekilde kafasını yere vurmaya başladı” ifadesini de ekleten emniyet müdürü, bu tutanağı M.T. ve diğerlerine imzalatmak istedi. Ancak her üçü de tutanağı imzalamadı.

Savcının soruşturma açması bekleniyor

Maruz kaldıkları şiddeti götürüldükleri Derik Adliyesi’nde savcıya anlatan M.T., verdiği ifadesinde emniyet müdürünün sarhoş bir şekilde emniyete gelerek, kendilerini darp ettiğini belirtti. Diğer iki isim ise darp olayına dair hiçbir beyanda bulunmadı.

Alınan ifadelerinin ardından her üç kişiyi serbest bırakan savcı, M.T.’nin ifadeleri doğrultusunda emniyet müdürü hakkında resen soruşturma başlatılması bekleniyor.

MARDİN

 

 


Etiketler : gözlatı, Darp, Derik,