ENKS'den ilk ziyaret

30 Haz 2020

ENKS’li bir heyet, ilk kez PYD’nin Kobanê’de bulunan Fırat Bölge Yönetimi binasını ziyaret etti. Ziyarette Kürt birliği konuşuldu

ENKS’liler tarafından ilk olma özelliği taşıyan ziyarette bölgede Kürt siyasi güçlerinin birliği için yürütülen çalışmalar görüşüldü.

ANHA'da yer alan habere göre ziyarette konuşan PYD Fırat Bölgesi Yürütme Kurulu Üyesi Bêrîvan Hesen, ziyaretin Kürt birliği hizmetinde bir gelişme olduğunu belirterek, Kürt siyasi güçlerinin ortak paydada buluşmaları adına çalışmaların devam edeceğini söyledi.

ENKS Üyesi Yaşar Ali de birlik çalışmalarında bireysel yanlışlıkların aşılıp Kürt halkının çıkarlarına göre hareket edilmesi gerektiğini söyledi. Ali, "Kobanê, Kürdistanî dayanışmayla IŞİD'İn bitirildiği yerdi. Şimdi de halkların özgürlüğünü esas alan Ulusal Birlik projesinin başlangıç noktası olabilir" dedi.

PYD Fırat Bölgesi Yürütme Kurulu Üyesi Ehmed Şêxo da "Bu ziyaretin amacı, Kuzey ve Doğu Suriye’de Kürt partileri arasında devam eden birlik çalışmalarını sürdürmek ve Ulusal Birliği tartışmaktır" diye konuştu. Ziyaretin ardından iki taraf da Kürt birliği adına benzer ziyaretlerin sürdürülmesi gerektiğini vurguladı.

Önceki haftalarda ENKS ile birlik üzerine anlaşmaya varılmıştı.

KOBANÊ


Etiketler : ENKS, Ulusal birlik, PYD,