Erdoğan TTB'yi ve meslek örgütlerini hedef aldı

14 Eki 2020

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında TTB'yi hedef aldı. Erdoğan 'Çoklu baro sisteminde yapılan çalışmayı TTB gibi meslek odalarında yapmak durumundayız' dedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada hedefine TTB’yi ve TMMOB'u koydu. Erdoğan, Çoklu baro çalışmasının bir benzerini TTB için de yapılacağını söyleyerek ‘isminin başındaki Türk ibaresinin kaldıracağız’ dedi. Geçtiğimiz günlerde MHP'li Devlet Bahçeli TTB'nin kapatılması gerekiyor çıkışında bulunmuş yurttaşlar Bahçeli'yi bu sözlerden dolayı sert eleştirmişti.

Erdoğan'ın konuya ilişkin görüşleri şöyle:

"Türk Tabipleri Birliği başta olmak üzere, düşünebiliyor musunuz terör örgütünden birini getirip TTB'nin başına koyuyorlar. Ne zamandan beri terörle iç içe olanlar Tabipler birliği gibi önemli bir kuruluşu başına geçebiliyor? Bunun adı demokratik bir yaklaşım değildir. Bunun adı terör örgütlerinin sivil toplum kuruluşlarına adet el koymadı hadisesidir. "

"TTB başta olmak üzere diğer meslek kuruluşlarındaki sorunlar da artık tahammül edilmez seviyelere ulaşmıştır. Anayasa'da amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının organlarının görevine mahkeme kararıyla son verileceği de hükme bağlanmaktadır. TTB, bunun gibi kimi meslek kuruluşları açıkça Anayasa'ya aykırı faaliyet içindedir. Çoklu baro çalışmasının bir benzerini yapacağız."

"Şimdi bu TTB ile alakalı, Odalar ve Borsalar Birliği'nde atılan adım neyse aynı şekilde suretle bu dönemde bu adımları atıp buralarda da her düşüncenin içinde yer aldığı Tabipler Birliği'ni oluşturmamız lazım. Türkiye ismini hak etmeyen meslek kuruluşlarından bu imtiyazlarını derhal almalıyız."

HABER MERKEZİ


Etiketler : TMMOB, TTB, Erdoğan,