Ermenistan'dan ‘Fosfor bombası’ iddiası

01 Kas 2020

Artsakh (Dağlık Karabağ) Savaşı’nda sivillere saldırı olmayacağı mutabakatına da uyulmuyor. Çatışmalar devam ederken Şuşi’de sivillerin vurulduğu kaydedildi.

Azeri güçlerin bazı sivil yerleşimlere yasaklı fosfor bombası attığı öne sürüldü. 30 Ekim Cuma günü Cenevre’de Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları Fransız, Rus ve Amerikalı yetkililerle bir araya gelerek sivilleri hedef almama konusunda anlaşmıştı. Ancak Cumartesi günü bölgede sivillerin hedef olduğu saldırılarla beraber bu anlaşma da ihlal edilmiş oldu. Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Şuşan Stepanyan Facebook sayfası üzerinden yaptığı paylaşımda ‘Karşı güçler, Cenevre’de AGİT Minsk Grubu eş başkanları arabuluculuğu ile sivil halkı veya askeri olmayan nesneleri kasıtlı olarak hedef almama konusunda sağlanan mutabakatını ihlal ederek Şuşi şehrine füze atışı yaptı’’ dedi ve sivil halk arasında yaralılar olduğunu vurguladı. Artsakh Olağanüstü Haller Devlet Servisi de başkent Stepanakert’teki Merkez Pazarının bombalandığını kaydetti

Ermenistan Ombudsmanı Arman Tatoyan ise, Azerbaycan’ın, kimyasal silah olarak değerlendirilen fosfor kullandığını iddia etti. Ermeni Haber Ajansı’na göre Tatoyan, “Azerbaycan, sivil yerleşim yerlerinin yakınında bulunan ormanlarda kimyasal silah unsuru içeren fosforlu silah kullanıyor. Demek oluyor ki kitle imha kabiliyetine sahip bu silah, şuanda Azerbaycan silahlı kuvvetleri tarafından çevreye ve sivil halka karşı kullanılıyor. Bu şartlarda bu silahın kullanımı uluslararası hukuk normlarına aykırıdır” ifadelerini kullandı. Ermenistan Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Şuşan Stepanyan da, “Artsakh Savunma Ordusu, hasım tarafından kimyasal silah niteliğinde olan fosforlu silahların kullanıldığına dair inkar edilemez kanıtlar yayınladı. Bunun ardından Azerbaycan’ın resmi çerçeveleri, gülünç derecede basit açıklamalarla başarısız bir şekilde kendilerini aklama çabalarına girişti” dedi.

Rus askeri muhabiri Semyon Pegov’un yönettiği “Wargonzo” telegram kanalı da, Karabağ’da Türkiye destekli milis komutanlarından üçünün öldürüldüğü iddia edildi. Buna göre öldürülenlerin isimleri şöyle: Hussein Al-Tawi, Firas Uwed ve Abdul Latif Hasan. SOHR’un aktardığı bilgilere göre Karabağ’da öldürülen 20 milis de Halep’in doğu bölgelerine gönderildi.

ŞUŞİ


Etiketler : Azerbaycan, Ermenistan,