Esad, Maxluf'un mal varlığına el koydu

19 May 2020

Suriye Devlet Başkanı Esad, son zamanlarda sorun yaşadığı ülkenin önde gelen iş insanı Rami Maxluf'un mal varlığına el koydu

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile kuzeni Rami Maxluf arasındaki gerilim yükselirken dikkat çekici bir hamle geldi. Reuters’ta yer alan habere göre Esad, kuzeni ve Suriye’nin en zengin isimlerinden biri olan Maxluf’un mal varlığına el koydu. Suriye Maliye Bakanı’nın imzasının bulunduğu bir belgede söz konusu tedbir kararının, Maxluf’un Suriye Telekom Denetleme Kurumu’na ödemesinin garantisini sağlamak için alındığı kaydedildi.

Maxluf, geçen haftalarda Esad'ı açık bir şekilde hedef alan videolar yayınlamaya başlamıştı. Maxluf, son olarak pazar günü yetkililerin kendisine Syriatel'in CEO'luğunu bırakması için baskı yaptığını belirterek, "Gözlerim bağlanmış halde, karşılık veremiyorum" demiş ve istifa talebini reddetmişti.

Maxluf kimdir?

Maxluf'un yıllardır Suriye hükûmetini ve savaş harcamalarını büyük bir bölümünü finanse ettiği biliniyor. Maxluf'un Suriye ekonomisinin yüzde 60'ını kontrol ettiğine ve 10 milyon dolarlık bir servete sahip olduğuna inanılıyor. ABD ve AB geçen yıllarda Maxluf'u 'kara listeye' almıştı.

Hafız Esad döneminde, Hafız Esad’ın eşi Enise Maxluf’un ailesine enerji, inşaat, iletişim ve gıda maddeleri gibi birçok ekonomik alanda sınırsız yetki verildi. Yine Suriye’nin tüm dış ticaret ağı da Maxlûf ailesi eliyle gerçekleştiriliyordu. Böylelikle Rami Maxlûf ailesi bir nevi Suriye’de "Ekonomi imparatorluğu" olarak görülüyor.

ŞAM


Etiketler : Maxluf, Esad, SURİYE,