Eşyasız evde felçli bir çocukla yaşam mücadelesi

07 May 2020

Salgın nedeniyle felçli çocuklarının ameliyatı için Amerika’ya gitmelerine bir gün kala uçuşları iptal edillen Norouzı ailesi eşya dahi olmayan bir evde yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor

Ankara’nın Keçiören ilçesinde yaşayan Norouzı ailesi, Afganistan iç savaşından kaçıp, “şartlı mülteci” statüsüyle Türkiye’de yaşayan yüzlerce aileden biri. Afganistan’dan çıktıktan sonra bir süre İran’da yaşayan Norouzı ailesi, 4 yıl önce Türkiye’ye yerleşti. Mezopotamya Ajansı'ndan  Emrullah Acar'ın Dört çocuklu ailenin en küçük çocuğu 3 yaşındaki Ehsan Norouzı, doğuştan belden aşağı felç ve yürüyemiyor. Ehsan’ın tedavi olması için ABD’ye gitmesi gerekiyor. Amerika’ya gitmek için 18 Mart’ta Ankara Valiliği İl Göç Dairesi’nden tebligat alan Norouzı ailesi, evlerindeki eşyalarını satıp, oryantasyon eğitimine katılmak için 15 Mart’ta İstanbul’a gitti. Ancak Amerika’ya gitmelerine bir gün kala, koronavirüs (Kovid-19) salgınından kaynaklı uçuşlar iptal oldu. Norouzı ailesi, eşyalarını sattıkları evlerine geri dönmek durumunda kaldı.

Eşyaları sattılar

Anne Mansoureh Hosseynzadeh, felçli çocuğunun ameliyatı için birçok yere başvurduklarını, en sonunda Amerika’da tedavi olabileceğinin söylenmesi üzerine harekete geçtiklerini belirterek, ardından İstanbul’da Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Yeşil Kart (Green Card) başvurusu yaptıklarını ve başvurularının kabul edildiğini söyledi. 15 Mart’ta Ankara’da bulunan evlerindeki bütün eşyaları sattıklarını dile getiren anne Hosseynzadeh, “Eşyaları satarken, ikinci el olarak çok ucuz bir fiyata sattık. Bu iş oldu, artık gidiyoruz, arkamızda bir şey bırakmaya gerek yok diye düşündük. Her şeyimizi sattık, Ankara’dan İstanbul’a gittik. 18 Mart’ta uçuşumuz vardı, bir gün kala koronavirüs salgınından dolayı iptal oldu. İstanbul’da birkaç gün kaldıktan sonra Ankara’ya mecbur döndük. Eşyalarımızı ucuz bir fiyata ikinci el satmıştık, yeniden eşya alacak paramız yok, bomboş evde oturuyoruz. Komşularımız koltuk, halı birkaç parça eşya verdiler, onun dışında hiçbir şeyimiz yok” şeklinde anlattı.

Yardım yapılmadı

Anne Hosseynzadeh, yardım için Keçiören Belediyesi’ne başvurduklarını ancak “Sadece vatandaşlarımıza yardım ediyoruz” yanıtı aldıklarını söyledi. Üç çocuğunun okula gittiğini belirten Hosseynzadeh, “Okullar salgından kaynaklı kapandı. Uzaktan eğitim almaları gerekiyor ama maalesef o imkanlarımız yok. Uzaktan eğitim için bilgisayar, telefon, internete ihtiyaç var ama o imkanlarımız yok” diye belirtti.

Yardım bekliyorlar

Küçük Ehsan’ın Türkiye’de üç defa ameliyat olduğunu söyleyen anne Hosseynzadeh, “Eşyalarımızı sattığımız için evde eşya yok, felçli çocuğum için yatak ihtiyacımız var. Çamaşır makinesi, buzdolabı gibi eşyalar yok. Yardımsever insanlara sesleniyorum; çocuğumun ameliyat olması gerekir, yardımcı olmalarını istiyorum” çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ


Etiketler : koronavirüs, ANKARA, Yoksulluk,