Çorlu, Zeytinburnu, Kadıköy, Eyüp, Cizre: Polis şiddeti her yerde

26 May 2020

Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle polisler ve bekçiler birçok yerde yurttaşlara yasağı gerekçe göstererek şiddet uyguladı. Tekirdağ'da Çorlu İstanbul'da; Zeytinburnu, Kadıköy, Sultanbeyli ve Eyüp ilçelerinde, Şırnak'ta ise Cizre'de şiddet vakaları görüldü. Kadıköy ve Çorlu'da polislerin açığa alındığı belirtilirken, sosyal medyada tepkiler büyüyor

Sosyal medya kullanıcısı Ali Osman Önder’in paylaştığı görüntülere göre; polis evinin önünde oturan Dursun Gültaş’ı darp etti.

Ali Osman Önder, YouTube kanalına da yüklediği videoya şu açıklamayı yazdı: “Dursun Gültaş. Aslen Sinoplu. Kendi halinde bir gariban. Tek suçu evinin önünde oturması. Görgü tanıklarının iddiasına göre, Tekirdağ Çorlu’da silahtarağa mahallesinde evinin önünde otururken devriye gezen bir polis kendisine, ‘Şerefsizler içeriye girsenize’ diye bağırıyor. Vatandaş da polise, ‘Bu üslup devletimizin polisine yakışmıyor’ diye tepki gösterince, polis ‘Kes sesini lan’ diyerek Dursun Gültaş ve ailesine girişiyorlar. Tam 4 araba ekip ailenin tamamını dövüyorlar. Görüntüyü çeken kişi fark edilince ellerinden görüntüyü almak için onun da peşinden bulunduğu yere gidiyorlar.”

Tekirdağ Valiliği, sosyal medyada oluşan tepkiler üzerine açıklama yayımladı. Valilik, "polise mukavemet eden" iki kişinin gözaltına alındığını; "aşırı güç kullandığı iddia edilen" polislerin açığa alındığını duyurdu.

HDP Tekirdağ İl Örgütü: Takipçisi olacağız

HDP Tekirdağ İl Örgütü, Çorlu’da polislerin bir ailenin fertlerini darp etmesini kınayarak, olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

Kadıköy'de kuryeye polis şiddeti

İstanbul Kadıköy'de de bir polisin, kuryeye motorunu kilitleme tehdidinde bulunarak hakarette bulunduğu görüntüler ortaya çıktı. Görüntüler sosyal medyada büyük tepki çekti.

Artı Tv'nin yayınladığı ve Kadıköy'de çekilen görüntülere göre polis kuryeye önce küfrediyor, ardından da darp ettiği görülüyor.

Polis görevden uzaklaştırıldı

Kadıköy'de kuryeye hakaretler savurarak şiddet uygulayan polisin sosyal medyada gündem olmasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklama yaptı. Emniyet, polisin görevden alındığını söyleyerek olayın 19 Mayıs'ta meydana geldiğini savundu

Zeytinburnu'nda çocuklara şiddet!

Zeytinburnu'nda polis, dışarıda olan çocuklara 'sokağa çıkma yasağı' gerekçesiyle şiddet uyguladı. Polislerin çevredekilerin tepkilerine rağmen bir çocuğu ters kelepçeyle gözaltına aldığı da görüntülerde yer aldı.

Eyüp'te şiddet ve gözaltı

Eyüp'te bekçi ve polislerin sokak arasında yurttaşları darp ettiği ve havaya ateş ettiği görüntüler ortaya çıktı. Ardından polisler 4 kişiyi gözaltına aldı

Yeni görüntüler Cizre'den

Peşi sıra gelen şiddet görüntülerinin ardından Cizre'de yaşanan polis şiddeti görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde polislerin 2 kişiyi darp ederek gözaltına aldığı kaydedildi

Polis ve bekçi şiddeti bu kez Sultanbeyli'de

Sultanbeyli’de izin belgesi olmadan sokağa çıktıkları gerekçesiyle iki kişinin bekçi ve polisler tarafından darp edilip, ters kelepçelenerek gözaltına alınması görüntülere yansıdı. Olaya tanık olan çevredekilerce çekilen görüntülerde, darp edilen kişilerin ters kelepçelenerek gözaltına alındıkları görülüyor. Polislerin evlerinin cam ve balkonlarına çıkıp o anları cep telefonlarına kaydeden yurttaşlara, “Çekmeyin lan, dağılın lan” diyerek bağırması da görüntülere yansıdı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : zeytinburnu, Polis şiddeti, Kadıköy, Çorlu,