Federe Kürdistan’dan operasyonlara tepki

03 Haz 2018

Kürdistan Bölge Parlamentosu üyesi vekiller, PKK’ye karşı yürütülen operasyon nedeniyle bölgede artan Türk askeri varlığına karşı parlamentoyu acil toplantıya çağırdı

Federe Kürdistan Bölge Yönetimi’nde faaliyet yürüten çeşitli partilere üye vekiller, Türkiye’nin son bir aydan bu yana süren askeri operasyonları ile askeri varlığına karşı parlamentoyu acil toplantıya çağırdı.

Türk askerinin varlığını işgal olarak nitelendirien 13 vekil, bölgesel hükümet ile Bağdat yönetimini de olaya sessiz kalmakla suçladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi’nde PKK’ye karşı başlattığı sınır ötesi askeri opersayon sınırının 27 kilometre ötesine kadar ilerlediğini açıkladı.

Seçimler nedeniyle hükümetin kurulmadığı ve belirsizliğin sürdüğü bir dönemde devam eden operasyonlar, Kürt bölgesinde tepkilerin artmasına yol açtı.

Bu gelişmelerin yaşandığı bir süreçte Kürdistan Parlamentosu üyesi 13 vekil hareket geçti. Parlamento’da Türk askerinin operasyonlarını ve askeri varlığını görüşmek için olağanüstü toplantı çağrısında bulundu. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, Türkiye’nin amacının bölgede kalıcı olmak olduğu öne sürüldü.

Bölge hükümetine eleştiri

Açıklamada, “Siyasi çevrelerin tümü net bir tutum sergileyip, bölgedeki işgali kabul etmemelidirler. Kürdistan’ı işgal etmek isteyenlerle aynı safta olmamalıdırlar. Parlamenterler olarak Kürdistan Bölgesi parlamentosunun olağanüstü oturumla toplanmasını istiyoruz.

Burada dünya kamuoyuna, hükümetlere seslenmeliyiz. Yine Kürdistan’daki güçlere seslenerek Kürdistan’ın özsavunması için harekete geçme kararı almalıyız” denildi. Benzer bir çağrı da BM’ye yapıldı. Açıklamada, Federe Kürdistan Bölge hükümetine de tepki gösterilerek, gelişmelere gözlerini kapattığı savunuldu. Açıklamaya imza atan parlamenterler şöyle: Salar Mihemed, Elî Heme Saleh, Ebu Karwan, Geşe Dara Hefîd, Bêstun Fayêq, Necîbe Şêx Letîf, Omer Înayet Heme Seîd, Behar Ebdilrehman, Dr Rêwaz Fayîq Hesen, Dr. Şêrko Heme Emîn, Ebûbekir Helednî, Şukriye Îsmaîl Mistefa, Ebdulrehman Elî.

HEWLER

 


Etiketler :