Filistinlilere gözdağı verdi

08 Şub 2020

Trump’ın Beyaz Saray’da duyurduğu İsrail-Filistin planına tepkiler sürerken, 25 kitap okuyup planı hazırladığını söyleyen damadı Kushner, BMGK’ye brifing verdi. KudüsSeriyyeleri, İsrail’e saldırı çağrısında bulundu

ABD Başkanı Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, tansiyon yükselten Ortadoğu planına ilişkin konuşurken kibri elden bırakmayarak “(Filistin) Görüşmek isterlerse bunu seve seve yaparız ama peşlerinden koşmayacağız” dedi. Kushner “son şans” olabileceğini söyleyerek gözdağı verdi. Kushner, Abbas’ın ilk etapta planı beğendiğini de iddia etti.

Trump’ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner, Trump yönetiminin Filistin-İsrail planını anlatmak için BM Güvenlik Konseyi üyesi 15 ülkenin temsilcisi ile ABD’nin BM Daimi Temsilciliğinde bir araya geldi. Görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Kushner, Filistin Devlet Başkan Mahmud Abbas’ın planı ilk duyduğunda “ne kadar iyi olduğu konusunda şaşırdığını’’ ancak “plan daha açıklanmadan reddeden bir pozisyon aldığını’’ öne sürdü.

ABD’nin teklif ettiği planının “son şans” olabileceğini ifade eden Kushner, şu aşamada İsrail ve Filistin’in yana yana iki devlet olmasının çok zor olduğunu savundu. Kushner, “İsrail yerleşimlerinin genişleme oranına ve Filistin halkının isteklerine bakarsanız, neredeyse geri dönüşü olmayan bir kavşağa girersiniz” diye konuştu.

İsrail’i bu planla ikna edebildiklerini ve Filistinlilerin atabileceği en “yapıcı” adımın İsraillilerle oturup “satır satır” planının üzerinden gitmek olduğunu belirten Kushner, “(Filistin) Görüşmek isterlerse bunu seve seve yaparız ama peşlerinden koşmayacağız” ifadesini kullandı. Avrupa Birliği’nin plan konusunda ortak bir açıklamada uzlaşı sağlayamadığına dikkati çeken Kushner, Arap dünyasında da birçok kişinin tarafsız açıklamalar yapmasının “iyi” bir işaret olduğunu vurguladı.

Fransa: İki devletli çözümdeyiz

Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Nicolas de Riviere, Kushner ile görüşmelerin ardından “Fransa’nın pozisyonunun değişmediğini ve çok net olduğunu” söyledi. Fransa’nın iki devletli ve her iki devletin de başkentinin Kudüs olduğu bir çözümü desteklediğini anlatan Riviere, sorunu çözmenin en pragmatik yolunun bu olduğunu dile getirdi. Bu arada Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da 11 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’nde Trump yönetiminin planına karşı duruşunu açıklayacak.

Abbas’ın görüşmeleri sürüyor

Filistin Başkanı Mahmud Abbas, Norveç Dışişleri Bakanı Ine Marie Eriksen Soreide ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Filistin haber ajansına göre; görüşmede Abbas, plana, tüm uluslararası hukuk, yasal kararlar, politik temellere aykırılığı nedeniyle karşı olduklarını aktardı. Soreide de uluslararası hukuk vurgusu yapıp ülkesinin, iki devletli çözüm esası üzerine İsrail ile Filistinliler arasında barışın gerçekleşmesini desteklediğini belirtti.

NEW YORK


Etiketler : Mahmut abbas, Filistin,