Fransa tarihinde ilk: IŞİD'li soykırım suçundan yargılanacak

14 Şub 2020

Fransa, IŞİD'li Sabri Essid hakkında, 'Ezidîler’e bilinçli soykırım uygulamak ve insanlığa karşı suç işlemek'ten dava açıldı. Soykırım suçundan yapılacak yargılama, Fransa tarihinde bir ilk niteliğinde

Fransa, tarihinde ilk kez bir IŞİD'liyi soykırım suçundan yargılayacak. Paris Adliyesi bünyesinde kurulan özel yetkili, “İnsanlığa Karşı İşlenen Suçlar Mahkemesi Soruşturma Hakimliği”, IŞİD’e katılan ve Êzidîlere yönelik soykırım saldırılarında yer aldığı tespit edilen Fransa vatandaşı Sabri Essid hakkında “Ezidîler’e bilinçli soykırım uygulamak ve insanlığa karşı suç işlemek” suçundan dava açtı.

Ezidîler'e karşı işlenen suçlarla ilgili 2016-2019 yılları arasında Paris savcılığı tarafından açılan ön soruşturma sonunda, Ekim 2019'da "hukuki soruşturma" açılması kararı verildi.

Gıyabında yargılanacak

Aralarında İnsan Hakları Uluslararası Federasyonu'nun da (FIDH) bulunduğu derneklerin talebi üzerine “insanlığa karşı suç” iddiasını genişleten Mahkeme, ilk kez bir Fransız'ı terör içerikli bir suç nedeniyle soykırım suçundan yargılama kararı aldı. Ezidî tanıkların dinlenmesiyle yürütülecek duruşma, Essid'in 2018 yılında öldüğünün belirtilmesine rağmen ölümünün teyit edilememesi nedeniyle gıyabında yapılacak.

Deliller toplandı

Amerika'nın Sesi Türkçe’ye konuşan Uluslararası İnsan Hakları Federasyonu’ndan Avukat Celemence Bectarte, “insanlığa karşı işlenen suçlar ve soykırım" konusunda uzman hakimlerden oluşan mahkemenin, isnat edilen suça ilişkin delil toplayarak, sonuçta konuyla ilgili dava açılıp açılmayacağına karar vereceğini belirtti. Federe Kürdistan bölgesinde çalışma yürüttüklerini belirten Bectarte, “IŞİD yetkililerinin esiri olan kadınlardan tanıklıklar topladık. Cellatları; onları alıp satanlar hakkında, bizlere çok şey anlatıldı. Gözaltına alınan, daha sonra satılan, tecavüz ve cinsel şiddet eylemlerine maruz kalan kadınların bize aktardıkları bilgiler ışığında Sabri Essid'i tanımlayabildik” dedi.

Avukat Bectarte, Sabri Essid'in öldüğüne dair haber gelmesine rağmen, bu yönde bir kanıt olmadığı için, "hukuk önünde yaşıyor kabul edildiğini" ve bu ilkeden yola çıkarak özel görevli mahkemede soruşturma açıldığını söyledi.

Ezidi soykırımına katılmıştı

Essib, daha önce 2009 yılında Irak'ta selefi gruplar içinde savaşmaktan yargılanarak Fransa'da 5 yıl hapis cezası almıştı. Daha da radikalleştiği cezaevinden 2011 yılında çıkan Essib'in annesi, Fransa'da ilk selefi eylemi gerçekleştiren Muhammed Merah'ın babasıyla evlenince, en radikal Fransız gruplardan Toulouse grubuna dahil oldu. Ardından 2014'te Suriye'ye giderek IŞİD’e katılan Essib'in, Ağustos 2014'te IŞİD’in Ezidîlere yönelik soykırım saldırılarında yer aldığı tespit edildi.

PARİS


Etiketler : Sabri Essid, Soykırım davası, Fransa, Ezidi, işid,