Fuat Ercan: Asıl kriz sonbaharda

Ekonomideki gidişatı değerlendiren Prof. Dr. Fuat Ercan, Türkiye’deki ekonomik krizin etkisinin henüz görülmediğini belirterek, “Bu sürecin açığa çıkaracağı problemler sonbaharda netlik kazanacak” dedi.

Türk Lirası’nın Dolar ve Euro karşısındaki değer kaybıyla beraber ekonomide yaşanan kriz derinleşiyor. Hammadde ve girdi fiyatlarının artmasını gerekçe gösteren üreticiler, ürünlerde zam uygulamasına gidiyor. Bakliyat fiyatlarından elektrik ve doğalgaza dek hemen her şey zamlanıyor. Türkiye ekonomisini Mezopotamya Ajansı’ndan Servet Karaduman’a değerlendiren Prof. Dr. Fuat Ercan ise “Asıl kriz sonbaharda netlik kazanacak” diyor.

‘Nasıl bir kriz olduğuna bakılmalı’

Ercan, krizin çözümüne ilişkin sunulan paketlerin işe yarayıp yaramadığından ziyade nasıl bir kriz yaşandığının bilinmesi gerektiğini belirtiyor: “Faiz ve döviz kurları, fiyatlar ani yükselişe geçtiğinde kriz üzerine analizler ve konuşmalar gündeme giriyor. Tabi ki haklı bir refleks. Fakat bu güncel veriler üzerinden dil kurmaya başladığımızda bir anda uygulanacak bir politika ile her şeyin çözüleceğini düşünmeye başlıyoruz. Bedenin tümünü sarmış hastalığa değil, hastalığın nüksettiği ana bakıyoruz. Krizi konuşmaya başlama hali, tüm toplumu etkileyen gerçekliği değiştiremediğimiz ölçüde, algıyı değiştirme yönündeki sürece bizi dahil ediyor.”

Krizi konuşurken toplumun yeniden üretimine ve krize ait son dönemde gündeme gelen birçok ‘üçüncü sayfa haberi’ne işaret eden Ercan, “İntiharlar, işsizlik, kadınlara yönelik şiddet, taciz, göçmenlere yönelik ırkçı şiddet içeren dil, artan ırkçı milliyetçi kızgın saldırgan haller krizin yansımasıdır. Türkiye uzun süredir ateşli bir hastalık olarak bu krizleri yaşıyor” diyor.

Ercan, toplumun yaşadığı ağır ateşli hastalıklı hallerde ve sermayenin tedirgin olduğu bu dönemde devletin ise iki şey yaptığına dikkat çekiyor:

Baskı aygıtını artırıyor
Problemin kaynağını gerçek olmasa bile algıda dönüştürüyor

“Kriz sonbaharda netlik kazanacak”

Türkiye’deki ekonomik krizini etkisinin henüz görülmediğini söyleyen Ercan, “Yüzde 40’a varan bir döviz artışı hem özel sektörün, hem devletin, hem belediyelerin, hem de ailelerin borçla yüklendiği bir dönemde, bu sürecin açığa çıkaracağı problemler sonbaharda netlik kazanacak” diye belirtiyor.

Diğer Başlıklar

Eylül ayı işsizlik rakamları açıklandı

17/12/2018
TÜİK’in verilerine göre Türkiye’de işsizlik oranı, Eylül ayında yüzde %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfusta işsizlik oranı 1,6 puanlık artış ile %21,6 oldu.…

Onarım bitti kaygılar bitmedi

17/12/2018
Ankara’da 9 kişinin yaşamını yitirdiği tren ‘kazası’ sonrası, yol yeniden ulaşıma açıldı. Uzmanların ‘yolda sinyalizasyon olmalıydı’ değerlendirmelerine rağmen Bakan Turhan’ın…

Türkiye’ye peş peşe uyarı

17/12/2018
Erdoğan’ın Kuzey Suriye’ye operasyon yapacakları açıklamasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Rusya ve ABD’nin ardından Avrupa Birliği de Türkiye’yi bölgedeki tabloyu…