Gazeteci Andre Vltchek’in ‘şüpheli ölümü’

22 Eyl 2020

Belgeselci ve araştırmacı gazeteci ABD vatandaşı Andre Vltchek İstanbul’da ölü bulundu. 57 yaşındaki Vltchek’in ölümü ‘şüpheli ölüm’ olarak kayıtlara geçti

Bir süredir Türkiye'de yaşayan ve Samsun’dan kiraladığı VIP araçla İstanbul’a gelen Andre Vltchek, Beyoğlu ilçesi Karaköy Kemankeş Sokak’ta aracının içinde ölü bulundu. Duvar gazetesinin haberine göre soruşturma sürerken Vltchek’in eşi ve şoförlerin ifadesi alınıyor.

Eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier de geçen yıl11 Kasım’da Karaköy’deki ofisinin önünde ölü bulunmuştu.

ABD vatandaşlığına geçti

SSCB’nin Leningrad şehrinde dünyaya gelen Vltchek, ilerleyen yıllarda ABD vatandaşlığına geçmişti. ABD’nin yanı sıra Şili, Peru, Meksika, Vietnam, Samoa ve Endonezya gibi ülkelerde de bir süre yaşamını sürdüren gazeteci, 140’tan fazla ülkeye seyahat etti. Vltchek, Rusya’nın Sesi, Çin Uluslararası Radyosu, France 24 ve Türkiye’den Ulusal Kanal gibi televizyon ve radyo kanallarında yayın yapan; Der Spiegel, The Guardian, ABC News gibi birçok gazete için yazılar kaleme aldı.

‘Türkiye politik olarak çok karmaşık’

Vltchek, 10 gün önce Aydınlık gazetesine konuşmuş ve korona virüsü salgınının uluslararası etkilerini, Çin, Rusya ve ABD’nin durumunu değerlendirmişti. Vitchek “Türkiye politik olarak çok karmaşık. Söz konusu Çin ise ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Söz konusu olan Amerika ise ne bekleyeceğinizi bilirsiniz. Türkiye sürekli değişir. Türkiye’de çok yazdım fakat hiçbir zaman bütünüyle anlayamadım” diye konuşmuştu.

Andre Vltchek’in birçok kitabı ve belgesel filmi de bulunuyor.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Andre Vltchek, Gazeteci,