Gazeteci Mahalli’ye ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten ceza

Gazeteci Hüsnü Mahalli’ye yargılandığı davadan, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla 2 yıl 5 ay hapis cezası verildi.

Bir köşe yazısında ve katıldığı televizyon programındaki sözleri nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan yargılanan gazeteci Hüsnü Mahalli’nin yargılandığı davanın karar duruşması, Çağlayan’da bulunan İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tutuksuz yargılanan Hüsnü Mahalli ve avukatları yer alırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ise avukatı Hatice Özay temsil etti.

İki ayrı suçtan ceza

Davayı karara bağlayan mahkeme, iki suçtan da Mahalli’yi hapse çaptırdı. Mahkeme, Mahalli’yi “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan 2 yıl 5 ay 5 gün hapis cezasına çarptırdı. “Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine hakaret” suçundan ise Mahalli’ye 1 yıl 8 ay 25 gün hapis cezası verildi.

Mahkeme, verilen hapis cezasını sanığın sabıkasız oluşunu, bir daha suç işlemeyeceği yönünde kanaat oluşması nedeniyle hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve 5 yıl süreyle denetim süresine tabi tutulmasına hükmetti.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Çevirmen Sebla Küçük beraat etti

22/11/2018
Afrin operasyonu sürdüğü sırada yabancı ajanslardan yaptığı haber çevirileri nedeniyle ”örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla hakkında dava açılan çevirmen Sebla Küçük,…