Gazeteci Yalçın ve Bulut'a sava açıldı

29 Eki 2020

Gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği gerekçesiyle, gazeteci Bulut’a ise anmada saygı duruşuna davet ettiği için dava açıldı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca Rosa Kadın Derneği’ne yönelik başlatılan soruşturma kapsamında gazeteci Nurcan Yalçın hakkında, “örgüte üye olma” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla iddianame hazırlandı. Savcı, Yalçın hakkında Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği ve gizli tanık beyanlarına dayanarak hapis cezası istedi.

Gizli tanık beyanı

İddianamede, “ZS35SN58UV52PG10” isimli gizli tanığın 19 Haziran’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’nde alınan teşhisli ifadesinde, Yalçın hakkındaki beyanlarına şu şekilde yer verildi: Bu kişinin gazeteci olduğunu ve örgüt haberlerini örgüt lehine paylaşan bir ajansta çalıştığını biliyorum. Örgüte hizmet eden ve bu hizmetlerden dolayı devlet tarafından kapatılan KJA ve yine aynı amaca hizmet eden TJA ve Rosa Kadın Derneği adı altında örgüte hizmet eden kişilerdendir. Bu kişi KJA, TJA ve Rosa'da örgütün talimatlarını yerine getirir ve bu şekilde örgüte hizmet eder. Rosa isimli derneğin yürütmesinde yer aldığını ve üst düzey sorumlu olduğunu biliyorum. Örgüte müzahir basın, yayın kuruluşları üzerinden örgütün propagandasını bu şahıs yapmaktadır.

Hiç çalışmadığı Jinnews'te SGK'si varmış!

İddianamede, gizli tanık beyanlarını kabul etmeyen Yalçın’ın ifadelerine yer verilerek, daha önce hiç çalışmadığı Jinnews Ajansı’na ait SGK'de kayıtlı bilgilerinin olduğu ileri sürüldü.

20 yıla ceza istendi

Hazırlanan iddianamede, mevcut deliller, gizli tanık beyanları, Rosa Kadın Derneği’ne üyeliği, sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle Yalçın hakkında, “örgüte üye olma” ve örgüt propagandası yapma” suçlamasıyla 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Saygı duruşuna davet suç sayıldı

Dersim Çemişgezek'te 2011 yılında yaşamını yitiren gazeteci Mazlum Erenci’nin Diyarbakır Yeniköy Mezarlığı'ndaki kabri başında geçtiğimiz 29 Haziran günü yapılan anmaya katılanları saygı duruşuna davet ettiği için Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) yöneticisi Zeynel Bulut hakkında dava açıldı.

Erenci Ailesi, gazeteciler ve kimi kurum temsilcilerinin katılımı ile düzenlenen anmada, Erenci’nin bir fotoğrafına ve annesinin oğlunun fotoğrafını mezar taşına bağladığı sarı, kırmızı, yeşil renklerdeki kurdeleleri söküp, el koyan polisler, gazeteci Zeynel Bulut'u da katılımcıları Kürtçe saygı duruşuna davet etmesi nedeniyle gözaltına almış ve ifadesi alınması sonrasında serbest bırakmıştı.

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, soruşturma başlattığı Bulut hakkında 2020/2350 dosya nosu ile iddianame hazırladı.

Kürtçe konuşma!

Hazırlanan iddianamede, “olay yerinde bulunan gruba hitaben şüpheli Zeynel Abidin Bulut isimli şahsın Kürtçe konuşmaya başladığı ve konuşması sırasında seslendiği gruba hitaben ‘devrim şehitleri anısına sizi saygı duruşuna davet ediyorum’ dediği, grup tarafından bu söylemden sonra yaklaşık bir dakika sözde saygı duruşu gerçekleştirildiği” belirtildi.

Hazırlanan iddianame sunulduğu Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bu haliyle kabul edildi.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Zeynel Abidin Bulut, Nurcan Yalçın, Dava, Gazeteci,