Gazetecilerin darp edilmesine takipsizlik

04 Kas 2020

Erciş Cumhuriyet Başsavcısı, haber için görüşmeye gittikleri müteahhit ve akrabalarının saldırısına uğrayan gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş'ın yaptığı suç duyurusuna 3 yıl sonra takipsizlik kararı verdi

Van'ın Erciş ilçesinde 14 Ekim 2017’de haber yapmak için görüşmeye gittikleri Şahin Yağar isimli müteahhit ve akrabaları tarafında darp edilen gazeteciler İdris Yılmaz ve Erhan Akbaş, şikayet için gittikleri Erciş İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alınmış ve sağlık kontrolü için götürüldükleri Erciş Devlet Hastanesi'nde tekrardan Yağar’ın akrabaları tarafından darp edilmişti. Yüzlerinde darp nedeniyle şişlikler ve morluklar oluşan gazeteciler, darp raporu almıştı.

Gazeteciler yaşanan darp olayına ilişkin "basit yaralama" suçlamasıyla Erciş Cumhuriyet Başsavcısı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Başsavcı, 3 yıl aradan sonra "kovuşturmaya yer olmadığı” gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

'Savcı talancının çıkarını korudu'

Böyle bir kararın çıkacağını beklediklerini ifade eden gazeteci İdris Yılmaz, "3 yıldır bekletilen bu karar kılıfına uydurulmaya çalışılan bir karardır. Türkiye’de söz konusu biz gazeteciler olduğunda hukukun ilkesel davranmadığına defalarca tanık olduk. Biz bu haberi yaparken kamu çıkarlarını gözetledik. Bir yolsuzluğu belgeledik. Fakat ne yazık ki kararı veren savcı kamu çıkarı yerine talancının ve hırsızın çıkarını korudu. Elbette bu karara ve bu tür kararlara boyun eğmeyeceğiz. Gerek hukuku gerek ise gazetecilik mücadelemizi vermeye devam edeceğiz" dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Gazetecilik,