Gözler ABD seçimine çevrildi

03 Kas 2020

Dünyada tüm gözlerin çevrildiği ABD başkanlık seçiminde oy verme işlemi bugün tamamlanıyor. Biden, anketlere göre rakibi Trump'ın önünde

ABD'de ABD'de seçimlerin başlamasına saatler kala, Başkan Donald Trump ile Demokrat Partili aday Joe Biden, seçim öncesi kritik eyaletleri gezdi. Wisconsin, Michigan, Kuzey Carolina ve Pensilvanya'da miting düzenleyen Trump, oy sayımının aynı gün içerisinde bitmemesi halinde 'avukatlarını devreye sokacağını' söyledi.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre Trump, ABD Başkanı, "Kötü şeyler olacak ve kötü şeyler başka şeylere neden olacak" ifadelerini kullandı. Erken seçimlerin başlangıcından bu yana, posta yoluyla oy kullanmanın 'usulsüzlüğe' neden olacağını iddia eden Trump, sosyal medya paylaşımınlarında Yüksek Mahkeme'nin Pensilvanya eyaletinde postayla kullanılan oyların kabul tarihini uzatmasına tepki gösterdi. "Bu karar sokaklarda şiddete neden olacaktır" diyen Trump'ın paylaşımına Facebook ve Twitter bir kez daha uyarı etiketi ekledi.

Trump'a yanıt

Pensilvanya ve Ohio'da miting düzenleyen Biden ise, "Tweetler, öfke, nefret, başarısızlık ve sorumsuzlukla işimiz bitti" dedi. Trump'ın 'seçimi çalmasına izin vermeyeceğini' söyleyen Biden, "Hilesiz ve barışçıl bir seçim olmasını umuyorum" ifadelerini kullandı.

Biden, şöyle konuştu: "Yarın, yeni bir günün başlangıcı olacak. Çalışkan Amerikalıları soğukta bırakan bir başkana yarın son verebiliriz. Beni başkan olarak seçerseniz, bu ülkeyi iyileştirmek için harekete geçeceğim."

Korona virüsü salgınında en yetkili isimlerden olan ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Doktor Anthony Fauci'yi kovacağını ima eden Trump'a cevaben Biden, "Daha iyi bir fikrim var. Beni seçin ve Fauci'yi işe alalım ve Trump'ı kovalım" dedi.

100 milyona yakın oy kullanıldı

ABD Seçim Projesi'ne göre, pazartesi gecesi itibarıyla 98 milyondan fazla seçmen oy kullandı. Erken oylamada kaydedilen sayının, 2016 yılında düzenlenen başkanlık seçimlerindeki katılımın yaklaşık yüzde 71,4'üne denk geldiği kaydedildi.

Bu gece belli olmayabilir

Trump'ın ya da Biden'ın seçimi kazanıp kazanmadığı, bu gece netlik kazanmayabilir. Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Biden, ulusal çaplı kamuoyu yoklamalarında başkanlık yarışını Trump'ın 8 puan önünde götürüyor. Ancak Biden'ın kararsız seçmenlerin çoğunlukta olduğu bazı kilit eyaletlerdeki üstünlüğünün sadece birkaç puan olduğu da dikkat çekiyor. Seçimin başa baş gittiği bu eyaletleri kazanmak, Seçiciler Kurulu'ndaki 538 delegenin 270'inin oyunu alıp başkan seçilmek için hayati önem taşıyor.

Bu durum, tüm oy pusulalarının sayılıp onaylanması tamamlanana kadar seçimin resmi sonucunun açıklanmasının gecikmesi olasılığını arttırıyor. Ancak adaylardan birinin oyların büyük çoğunluğunu açık ara farkla kazanması durumunda seçim gecesi de zafer ilan edebilir.

WASHINGTON


Etiketler : ABD seçimi, Biden, Trump,