Gündüz miting gece şenlik

Seçimlere 5 gün kala HDP’nin milletvekili adayları il ve ilçelerde gündüzleri mitingler düzenlerken, geceleri de şenliklerde halkla buluşuyor. HDP’liler 25 Haziran’ın halkların bayramı olacağı mesajını veriyor

Seçim çalışmalarında giderek sona yaklaşırken Halkların Demokratik Partisi (HDP) birçok etkinliğin yanında kentlerde ve ilçelerde mitingler düzenliyor. Önceki gün gerçekleştirilen Kulp, Lice, Kocaköy Hani, Kurtalan, Menemen, Bornova mitiglerinden sonra dün de Patnos, Adana, Mersin, Antalya ve Nusaybin’de onbinler alanlara aktı.
HDP heyeti Diyarbakır’ın Kulp ve Lice ilçelerinde düzenlediği mitinglerin ardından Hani ve Kocaköy’de miting gerçekleştirdi. Hani halkı heyeti ilçe girişinde konvoyla karşıladı. Hani’de miting alanını dolduran halk halaylar ve zılgıtlarla coşkusunu gösterdi. Buradan Kocaköy’e geçen heyet halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı. Konvoy eşliğinde miting alanına giden heyet alanda halkla halaylar çekti. Konuşmalarda 25 Haziran sabahının bayram olacağı mesajı verildi.

Binler buluştu

Siirt’in Kurtalan ilçesinde HDP milletvekili adayları Meral Danış Beştaş, Sıddık Taş, Hayrettin Şen, il ve ilçe yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen mitinge birçok insan katıldı. Adaylar yaptıkları konuşmalarda herkesin sandık başına gitmesi için çağrı yapptı.
HDP Antep İl Örgütü merkez Şahinbey ilçesine bağlı Karayılan Mahallesi’nde seçim bürosu açtı. Açılışa HDP milletvekili adayları, il – ilçe yöneticileri ve Barış Anneleri Meclisi’nin yanı sıra çok sayıda HDP’li katıldı. Urfa’da merkez seçim bürosunu ziyaret eden Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu yetkililerine Milletvekilli adayı Nimetullah Erdoğmuş hayvan haklarını koruyacağına dair taahhütte bulundu. Öte yandan Suruç’ta yaşananlar için ilçeye gelen CHP heyeti, aralarında HDP milletvekili adayı Aliye Kızıldamar’ın da bulunduğu partililer tarafından karşılandı.

Gündüz miting gece şenlik

HDP İzmir İl Örgütü ise Bayraklı, Menemen ve Bornova ilçelerinde halk buluşmaları gerçekleştirdi. Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği buluşmalarda 23 Haziran’da yapılacak büyük miting için çağrı yapıldı. Denizli’de HDP İl Örgütü tarafından Merkezefendi ilçesinde binlerce kişinin katılımı ile miting düzenlendi. Adana’da hergün saat 09.00’da esnaf ve halk ziyaretleriyle başlayan çalışma geceleri şenlikle devam ediyor.

Kızıltepe’de onbinler buluştu

HDP’nin Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gerçekleştirdiği mitinge onbinler katıldı. Mitingde ilk olarak HDP Kızıltepe ilçe eşbaşkanları Berivan Ata ve Şirin Obek konuştu. Daha sonra Koma Jinen Azad grubu sahne aldı. Daha sonra 3 yıl önce Suruç’ta bombalı saldırıda yaşamını yitiren 33 kişiden Murat Yurtgül’ün annesi Şemsa Yurtgül konuştu.

Ardından sahneye HDP milletvekili adayları çıkarak halkı selamladı. Adaylardan Ebru Günay, Mithat Sancar, Gülbin Şahin Dağhan de birer konuşma yaptı. Günay konuşmasında, “Buradan selamlarımızı İmralı’ya ve zindanlardaki yoldaşlarımıza gönderiyoruz. Ben inanıyorum ki Kızıltepe bir olacak. Nusaybin, Cizre ve Efrîn’i unutmayacak. AKP her yerde belediyelere kayyım atadı. Her şeye el koydu, ama irademize asla el koyamayacak. Sizin bu coşkunuz karşısında çok şey diyemiyorum, ama özgürlük kazanacak” dedi.

HABER MERKEZİ

Diğer Başlıklar

Peköz: Türkiye’nin operasyon şansı yok

11/12/2018
Ortadoğu uzmanı Dr. Mustafa Peköz, Rusya’nın Mart ayında İdlib’e yönelebileceğini belirterek, bunun Türkiye’ye ciddi yansılamaları olacağını söyledi. ABD’nin Türkiye’ye rağmen…

Van’da polis baskını: 14 gözaltı

11/12/2018
Diyarbakır ve Batman’ın ardından Van’da da tecride karşı açlık grevine giren Barış Anneleri ve TJA aktivisti 14 kadın, HDP İl…

İttihatçılığa karşı demokrasi

11/12/2018
Kulis bilgilere göre HDP, ‘İttihatçı çizgi’ dediği AKP/MHP’ye karşı ‘Demokrasi çizgisi’ etrafında ittifaklar kuracak. Seçimin şiarı ‘Direnerek Mutlaka Kazanacağız’ olacak,…