Güvenlik soruşturmasına takılan doktorlar ‘fişlenmiş’: Babası HDP’li!

Doktorları işsiz bırakacak olan yasa teklifinin Meclis tutanaklarında güvenlik soruşturmalarına takılanlarla ilgili mahkeme kararı değil “fişleme” çıktı. Fişleme örnekleri arasında ”babası HDP il yönetiminde olduğu” için güvenlik soruşturmasına takılan bir doktor var.

AKP’nin sağlıkta düzenlemeleri içeren “Sağlıkta Şiddet Yasa Teklifi” Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’ndan geçti. Teklif, Genel Kurul’da da kabul edilirse Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen doktorlar Sağlık Güvenlik Kurulu (SGK) ile anlaşması olan yerlerde çalışamayacak.

Güvenlik soruşturmasına takılan hekimler ise 600 günlük zorunlu hizmet süresince hiçbir hastanede çalışamayacak. Bu süreyi tamamladıktan sonra da, özel hastanelerde çalışabilecekler ancak; yazdıkları raporların adli geçerliliği olmayacak.

Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlanan hekim sayısı yaklaşık bin 500’ün üzerinde. Yaklaşık bin 200 hekim ise şu an, zorunlu kamu görevine başlamadan önce güvenlik soruşturmasının sonucunu bekliyor. Teklif ile birlikte gündeme gelen ve mahkeme kararları olmayan güvenlik soruşturmaları sonuçlarında “fişleme” örnekleri mevcut.

Mahkeme kararı yok, fişleme var

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Meclis tutanaklarına yansıyan, mahkeme kararları olmayan “fişleme” örnekleri var. Sağlık Bakanlığı’na nereden gönderildiği belirtilmeye bu bilgilerin altında, “Bunların gerektiği zaman delil olarak değerlendirilmemesi, tek başına değerlendirilmemesi hususu önem arz etmektedir” diye yazılıyor.

Ayrıca; “Geçmiş eğitim verileri bilgilendirme amaçlı gönderilmiş olup tek başına değerlendirilmemesi hususu önem arz etmektedir” ifadeleri yer alıyor.

Örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte…

Bir hekim için Sağlık Bakanlığı’na gönderilen “fişleme” örneğinin birinde, “Mevcut veri kaynaklarında yapılan çalışma neticesinde şahıs hakkında talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte… FETÖ/PDY’ye müzahir olduğu gerekçesiyle kapatılan bir okulda stajyer öğrenci olarak kaydının bulunduğu tespit edilmiş” şeklinde ibare yer alıyor.

Babası HDP’li diye soruşturmaya takıldı

Bir başka hekim için ise, “Şahıs hakkında bir talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte, babasının HDP il yönetimine seçildiği şeklinde istihbari mahiyette bilgilerin elde edildiği…” ,  başka bir güvenlik soruşturması sonucunda ise, “Mevcut veri kaynaklarında yapılan çalışma neticesinde şahıs hakkında talebe esas teşkil edecek güncel örgütsel bir bilgiye rastlanılmamakla birlikte, babasının Bank Asya’ya para yatırdığı şeklinde istihbari bilgiler elde edildiği…” ifadeleri yer alıyor.

Tutanaklara yansıyan güvenlik soruşturması mağduru A.B. isimli şahıs ise mağduriyetini şu sözlerle anlatıyor: “Ne suçum olduğunu da bilmiyorum. Annem bir ara barış mitingine katılmıştı, herhalde suçumuz odur.”

Diğer Başlıklar

Dicle bebek yeniden cezaevinde

22/11/2018
Tutuklu olan Zeliha ve Mehmet Akil Karataş’ın 2 yaşına giren bebekleri Dicle annesinden yeniden cezaevine teslim edildi. Dicle bebek, 3…

Göç yolunda yaşam savaşı

22/11/2018
  Midyat’taki kampın kapatılması üzerine bir kez daha yaşam savaşı veren Ezidi iki aile, Midyat’ta bir ev tuttu. Çalıştıkları işte…

‘Kayyum göz boyama derdinde’

22/11/2018
Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu seçim hazırlığı çalışmalarına girişti. Kayyumun, mahallelere hizmet götürmediğini söyleyen yurttaşlar ‘Kayyum göz boyama derdinde’ diyor Demokratik…

DÎSA-DER destek bekliyor

21/11/2018
Kürtçe üzerine çalışmalar yapmak amacıyla kurulan DÎSA-DER’de yer alan Kürt yazarlar, ‘Dil, bir halkı halk yapan en temel değerdir’ diyerek,…

Çocuklar için güvensiz ülke: Türkiye

20/11/2018
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü, ancak Türkiye, taraf olduğu sözleşmenin gereğini yerine getirmiyor. Türkiye’de 0-6 yaş arası 743 çocuk cezaevinde,…