Haberin Var Mı İnisiyatifi'nden dava öncesi çağrı

19 Haz 2020

Haberin Var Mı? İnisiyatifi, 24 Haziran'da duruşması görülecek Genel Yayın Yönetmenimiz Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürümüz Aydın Keser ile birlikte tutuklu bulunan gazeteciler için basın açıklaması gerçekleştireceğini duyurdu

Haberin Var Mı İnisiyatifi, 24 Haziran'da hakim karşısına çıkacak Genel Yayın Yönetmenimiz Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürümüz Aydın Keser ile birlikte tutuklu bulunan 5 gazeteci ve aynı davadan yargılanan gazeteci Erk Acerer için 24 Haziran Pazartesi günü bilgilendirme toplantısı gerçekleştireceklerini duyurdu.

Haberin Var Mı İnisiyatifi, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“MİT mensubunun kimlik bilgilerini yayınlamak”la suçlanan meslektaşlarımız hakim karşısına çıkıyor. Bir gece polislerin kapı çalmasıyla başlayan kumpas davasının ilk duruşması 24 Haziran’da. 22 Haziran Pazartesi günü saat 12’de 4 aydır hapis tutulan meslektaşlarımızın davasıyla ilgili bir bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz, katılımınızı bekliyoruz.

Pandemi nedeniyle toplantı fiziki mesafe kurallarına uygun şekilde yapılacak. Yine de toplantıya katılma konusunda endişesi olan gazeteci arkadaşlarımız için sosyal medya hesaplarından canlı yayın yapacağız. Ancak teknik nedenlerle, toplantıya gelmeyenler avukatlara soru yöneltemeyecek.

Sağlıklı günler dileriz

Haberin Var mı İnisiyatifi

Tarih: 22 Haziran Saat 12:00

Adres: İstanbul Barosu Terası
Asmalı Mescit Mah, Orhan Adlı Apaydın Sk. No:2, 34430 Beyoğlu/İstanbul"

Ne olmuştu?

Aydın Keser, Ferhat Çelik, Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu, Hülya Kılınç ve Murat Ağırel, Libya’da görev yaparken hayatını kaybeden bir MİT mensubunun Manisa’da toprağa verilmesi konusunda yaptıkları haber nedeniyle tutuklandı.

5 Mart 2020’de gece baskınıyla başlayan süreçte ilk olarak Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu evinden gözaltına alındı. Terkoğlu’nun ardından haberi yapan muhabir Hülya Kılınç Manisa’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi. İki gazetecinin 24 saat sonra tutuklanmasının ardından sıra Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ve Yeniçağ Murat Ağırel’e geldi. 4 gazeteci ayrı ayrı ifadeye çağrıldı. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan aynı gün tutuklanırken, diğer gazeteciler serbest bırakıldı. Ertesi sabah polis yine serbest kalan gazetecilerin kapısındaydı. Hepsi tutuklandı.

Tıpkı cemaatin etkin olduğu günlerdeki gibi, kamuoyu detayları yine sızdırma yöntemiyle öğrendi. İddianame, önce iktidara yakın gazetelerde yayınlandı. Henüz avukatların göremediği iddianameye göre, tutuklu altı gazeteciyle birlikte, cenaze fotoğrafının kaynağı olduğu belirtilen bir belediye görevlisi ile Almanya’da yaşayan ve sosyal medya paylaşımıyla konuyu aktaran gazeteci Erk Acerer, hem “MİT Kanunu’na muhalefet” hem de “devlete ait gizli bilgileri yayınlama” ile suçlanıyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : erk acarer, Haberin Var Mı İnisiyatifi, Murat Ağırel, barış pehlivan, hülya kılınç, barış terkoğlu, ferhat çelik, Aydın Keser,